Frank Wedekind'in 'İlkbahar uyanışı' adlı eserinin ekspresyonist akım çerçevesinde incelenmesi ve natüralist sahneleme yöntemleriyle karşılaştırılması
A review of Frank Wedekind's 'Spring Awakening' within the scope of expressionism and making a comparison with naturalistic staging methods
  1. Tez No: 551673
  2. Yazar: EMRE ÇAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH TANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Frank Wedekind, Natüralizm akımının hakim olduğu 19. yy. Avrupa'sında yaşamış ve yapıtlar vermiş bir şair, oyuncu ve yazardır. Eserlerinde natüralizm etkisi olduğu kadar ekspresyonizmin de bir öncüsü sayılabilecek kadar dışavurumcu öğeler görüldüğü düşünülmektedir. Bu tezde Frank Wedekind'in en önemli ve aynı zamanda ustalık eseri olarak nitelendirebileceğimiz İlkbahar Uyanışı adlı oyunu, natüralizmden ekspresyonizme geçiş sürecinde tarihsel, edebi ve sahneleme teknikleri açısından incelenmiştir. Kapsam olarak öncelikle I. ve II. Dünya Savaşlarının natüralizmin oluşumunda ve gelişimdeki etkisi araştırılmış, sanatsal ve tiyatro edebiyatı alanındaki eserlerden örnekler verilmiş, ardından da hakim olan sanat anlayışına bir karşı çıkış olarak değerlendirilebilecek ekspresyonizmin tarihsel ve sanatsal gelişim süreci ortaya konularak Frank Wedekind'in yaşamı, eserlerine etkisi açısından ele alınmıştır. İki akım, ayrıca tiyatrodaki sahneleme teknikleri açısından benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkacak şekilde İlkbahar Uyanışı metni üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Frank Wedekind is a poet, actor and a playwright who had lived and produced his works of art in the 19th century Europe which is dominated with naturalism in the field of art. Expressionist elements can be seen in his works as well as naturalistic structure. Spring Awakening, which is regarded as the master work of Frank Wedekind is examined in the process of transition from naturalism to expressionism from the viewpoint of historical, literary and staging methods. First and foremost, influence of the 1st and 2nd World War is explored in the way of formation and development of naturalism, artworks exemplified which are considered necessary, subsequently, Frank Wedekind's life of art is revealed to reason the expressionism as a protest movement against naturalism. Both naturalist and expressionist staging methods are examined throughly via the Spring Awakening play.