Biyoloji öğretmen adaylarının kavram yanılgılarının belirlenmesi ve giderilmesi üzerine bir eylem araştırması
Identifying and correcting pre-service biology teachers' misconceptions an action research
- Tez No: 551674
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, biyoloji öğretmen adaylarının Genel Biyoloji dersi I kapsamındaki konulara yönelik, kavram karmaşalarını ve yanlış öğrenmelerini sistematik bir yönergenin takip edilerek belirlenmesi ve giderilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, eylem araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca araştırma Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 19 biyoloji öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yaklaşımlarına uygun olarak planlanan veri toplama araçları ve eğitimler, tüm öğretmen adaylarına aynı sürede (toplam 16 hafta) araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma sürecinde kullanılmak üzere gözlem, birebir ve grup görüşmeleri, öğrenci günlükleri, öğrencilerin not defterleri, çeşitli ölçme yöntemleri kullanılarak alan uzmanları tarafından hazırlanmış testler gibi veri toplama araçlarının kullanılmıştır Araştırma bu araçlardan elde edilen veriler üzerinden yürütülmüştür. 2018-2019 eğitim- öğretim yılında öğrenim gören birinci sınıf 19 biyoloji öğretmen adaylarının Genel Biyoloji I kapsamındaki konulara yönelik kavram yanılgıları, kavram karmaşaları ve yanlış öğrenmeleri belirlenmiştir. Bununla birlikte öğretmen adaylarının kavram yanılgıları, kavram karmaşaları ve yanlış öğrenmeleri sistematik bir yönerge uygulanarak giderilmiştir. Konuyla ilgili bulgular tartışarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine and eliminate the complexity and misunderstandings of pre-service biology teacher candidates in terms of general biology course I by following a systematic directive. In the study, the method of action research was used. In addition, the study was carried out with 19 pre-service biology teacher candidates from a public university in Ankara. The data collection tools and trainings planned in accordance with the approaches of the research were applied to all teacher candidates in the same period (total 16 weeks) by the researcher. In order to be used in the research process, data collection tools such as observations, one-to-one and group interviews, student diaries, students' notebooks, tests prepared by field experts using various measurement methods have been used. The biology teacher candidates' misconceptions, concept complexity and misconceptions about the subjects in general biology I were determined. However, the misconceptions, misconceptions and misconceptions of teacher candidates were solved by applying a systematic instruction. The findings related to the subject were discussed.