Sosyal medyanın yetişkinler üzerindeki etkileri sanal ve uzun mesafe ilişkileri
Social media's impact on adults virtual and long distance relationships
  1. Tez No: 551753
  2. Yazar: MELTEM GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, sosyal ve dijital medyanın, çağdaş yetişkinlerin toplumdaki sanal ilişkileri üzerindeki etkisini Baudrillard'ın simülasyonu bağlamında analiz edilmiştir. Aşağıdaki çalışmada şu özel soruya cevap vermek amaçlanmıştır:“Yetişkinlerin insanlarla tanışma ve sosyal medya kullanımıyla yeni ilişkiler geliştirme motivasyonları nelerdir?”. Bu bağlamda, İnstagram, Facebook, Tinder, Twitter ve Badoo mecralarının günümüz ilişki tercihlerinde ne denli rol oynadığı yapılan anket çalışması ile incelenmektedir. Dijital teknolojilerin gelişmesi, insanların hayatlarının internetle birleştirilmesiyle, her şey değişti, temelde hem kişisel hem de profesyonel olarak birbirimizle iletişim kurma ve ilişki kurma biçimimiz değişti. Gelişen teknoloji sonucu değişen gerçeklik algısı sonucunda sosyal medyada kurulan sanal ilişkilerin gerçekliği ve sanal ortamın ilişkilere etkisi bu çalışmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of social and digital media on the virtual relationships of contemporary adults in society is analyzed in the context of Baudrillard's simulation. The following study aimed to answer this specific question:“What are the motivations of adults to meet people and develop new relationships through the use of social media?”. In this context, the role of Instagram, Facebook, Tinder, Twitter and Badoo in today's relationship preferences is examined through a survey. With the development of digital technologies and the integration of people's lives with the Internet, everything has changed, basically the way we communicate and relate to each other, both personally and professionally. The reality of virtual relations established on social media as a result of changing reality perception as a result of developing technology and the effect of virtual environment on relations is the subject of this study.