Yüzey araştırmaları ışığında Eskişehir ili Alpu, Beylikova, Sivrihisar ilçeleri ilk Tunç Çağı yerleşmeleri
Settlements of Early Bronze Age on Eskişehir districts, Alpu, Beylikova, Sivrihisar by help of surface surveys
  1. Tez No: 551759
  2. Yazar: DOĞUKAN MUŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir ili Alpu, Beylikova ve Sivrihisar İlçelerinde yer alan İlk Tunç Çağı yerleşmeleri detaylı olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bölgede yer alan höyükler, yamaç yerleşmeleri, düz yerleşmeler ve nekropol alanları çalışılmıştır. İlk Tunç Çağı'nı belirlemek için çanak çömlek parçaları ve küçük buluntular göz önünde bulundurulmuştur. İlk Tunç Çağı yerleşim yerleri belirlendikten sonra bu yerleşim alanlarının topografyası incelenmiş, konumları ve birbirleriyle olan ilişkileri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study aims to examine and analyse the Early Bronze Age settlements of Eskişehir Province in Alpu, Beylikova and Sivrihisar towns. The scope of the study consists the mounds, slope settlements, plain settlements and necropolis. The pottery sherds and small findings were taken into consideration to date the Early Bronze Age. After the Early Bronze Age settlements were defined, the topographical features of the habitation zones, and the interrelations within the settlements were tried to be exhibited.