Karma belirtili olan ve olmayan unipolar depresyon hastalarında oksidatif stres parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress parameters in unipolar depression patients with and without mixed symptoms
  1. Tez No: 551892
  2. Yazar: ÇİLER AÇAR YILDIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Unipolar depresyonda oksidatif stresi değerlendiren çalışmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmada unipolar depresyonda ve unipolar depresyonun alt grubu olan karma belirtili unipolar depresyonda oksidatif stresin etiyopatogenezindeki yerini dinamik tiyol/disülfit dengesi parametreleri ve total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres indeksi (OSİ) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Psikiyatri polikliniğine Nisan 2018 -Eylül 2018 tarihleri arasında ardışık başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre unipolar depresif bozukluk tanısı alan 18-65 yaş arası katılmaya gönüllü 97 hasta ve yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 97 sağlıklı birey araştırmaya dâhil edilmiştir. Hastaların depresif ve hipomanik belirtilerini saptamak amacıyla Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ), Değiştirilmiş Hipomani Kontrol Listesi (DHKL) ve hastalığın şiddetini belirlemek amacıyla Klinik Global İzlem ölçeği (KGİ) uygulandı. Oksidatif stres parametreleri düzeyleri tüm katılımcılardan alınmış açlık kan örnekleri değerlendirilerek ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies evaluating oxidative stress in unipolar depression are increasing. In this study, it was aimed to evaluate the role of oxidative stress in the etiopathogenesis of unipolar depression and mixed featured unipolar depression by using dynamic thiol/disulfide balance parameters and total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS), oxidative stress index (OSI). Method: 97 patients aged between 18-65 years with the diagnosis of unipolar depressive disorder diagnosed according to DSM-5 criteria and 97 age- and sex-matched 97 healthy individuals who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Canakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine Psychiatry Department between April 2018 and September 2018 were included in the study. Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D, Modified Hypomania Checklist (M-HCL) and Clinical Global Impression Scale (CGI) were used respectively to determine depressive symptoms, manic symptoms and the severity of the disease. Oxidative stress parameters were measured by evaluating fasting blood samples taken from all participants.