Laparoskopik özofagomyotomi + dor fundoplikasyon akalazya'nın cerrahi tedavisinde yeni bir yaklaşım
Laparoscopic esophagomyotomy + dor fundoplication'a new approach to the surgical treatment of achalasia
  1. Tez No: 552005
  2. Yazar: KEMAL TEKEŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET RÜŞTÜ KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akalazyanın cerrahi tedavisinde, Laparoskopik Heller Özofagomyotomi sonuçları ve komplikasyonları oldukça belirli olmakla beraber, gastroözofageal reflü insidansı ve bir antireflü girişimin eklenip eklenmemesi hala daha tartışma konusudur. Bu tezde kliniğimizde uygulanan Laparoskopik Heller Özofagomyotomi'ye Dor Fundoplikasyonu eklensin veya eklenmesin, elde ettiğimiz sonuçların uluslararası sonuçlarla karşılaştırılması ve yeterliliği ele alınmaya çalışılmıştır. Kliniğimizdeki vaka sayımızın 14 ve takip süremiz 24 ay gibi oldukça kısa sayılabilecek bir zaman dilimi olarak kabul etmemize rağmen, yapılan operasyonlarda bizimde kanımız, özofagomyotomiyi takiben oldukça yüksek oranda gastroözofageal reflü göründüğü ve Laparoskopik Dor Fundoplikasyonu'nun oldukça kolay uygulanabilir ve daha az invazif metod olmakla beraber, özofagus transit zamanını uzatmadan, gastroözofageal reflüyü etkin bir şekilde azalttığı ve hastalarımıza fundoplikasyona bağlı morbidite açısından fazla yük getirmediği yönünde olduğudur. Şüphesiz ki, vaka sayılarının ve takip sürelerinin artmasıyla, daha net ve kontrol edilebilir, güvenilirliği yüksek sonuçlara ulaşacaktır. Şurası da unutulmamalıdır ki, uluslararası yayınlarda da Laparoskopik Heller Özofagomyotomi ve Dor Fundoplikasyon altın standart olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
Although results and complications of Laparoscopic Heller Esophagomyotomy is very evident in the surgical treatment of achalasia, gastroesophageal reflux incident and addition of an antireflux intervention has still been a matter of dispute. This thesis attempts at comparing the results we obtained vis-a-vis international results, regardless of addition of Dor Fundoplication to Laparoscopic Heller esophagomyotomy, and discussing to conclude if they are adequate. Although the number of our clinical cases amounts to 14 and the follow-up duration is 24 months, which is regarded as a short period of time, as a result of surgeries we made, we reach the conclusion that a very high level of gastroesophageal reflux occurs following the esophagomyotomy, and that Laparoscopic Dor Fundoplication being quite easy to apply and a less invasive method ,also it effectively reduces the gastroesophageal reflux without extending the transit time of esophagus and does not bring in burdens on our patients in terms of fundoplication-associated morbidity. Of course, more clear, more controllable and higher reliable results can obtain with higher number of cases and longer follow-up periods. However, it is important to note that Lapaproscopic Heller Esophagomyotomy and Dor Fundoplication are confidently advancing to become the golden standard according to international publications.