The role of promotion process in attracting customers towards products in the Iraq-region/Erbil
Müşterileri ürünlere yönlendirmede promosyon sürecinin rolü Irak-Bölgesi/Erbil
- Tez No: 552109
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT PATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma ile promosyon sürecinin müşterileri çekmedeki rolü incelenme amaçlamaktadır. Bu nedenle Al Hayat Şirketi'ndeki alkolsüz içecekler ve Pepsi Şirketi Irak Bölgesi / Erbil'deki durumu incelenmiştir. Anket yöntemi ile bilgiler toplanmıştır. Sonuçları analiz etmek için (Spss) paket programından yararlanılmıştır. Sonuçlar göre: 1. Terfi süreci ile müşterilerin çekiciliği arasında olumlu ve önemli bir ilişki var. 2. Ortak bir bölge olan Irak Bölgesi / Erbil'den müşterilerin başarılı çekimleri için bir tanıtım sürecinin şart olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study seeks to study the role of the promotion process in attracting customers. Therefore, it chose to study the situation in Al - Hayat Company for soft drinks and Pepsi Company the Iraqi- Region/ Erbil. The survey questionnaire is used as a data collection tool .The researcher distributed (150) form to the sample or manager in the surveyed and retrieved (127) form, the number of valid forms for analysis is (102) forms and excluded (25) form and were not valid for analysis, and the response rate is (68 %) and this ratio is acceptable and can be analyzed for behavioral and administrative studies. Depending on the form questionnaire to collect data and analysis in the field to identify: Managed from the partner as a study community, distributed samples senior managers, middle managers, administrative and other staff, Who willingly contributed to the survey by answering the questionnaire Formulations. The independent variable is the promotional process, the thread is attracting customers, however, identify the study problem by studying some Evaluations, dedicated to the impact and relationships between the promotion process and attracting customers. Thus, the conceptual model is arranged in advance and then formulated. Hypotheses, and thus data analysis was performed to ensure that. The hypotheses are accepted or not, A number of statistical methods were used to analyze and determine the results, and through the computer software (Spss). Although the results revealed it A positive and important relationship occurs between the promotion process and the attraction of customers. Based on the results, particularly the regression analysis It has been identified that a promotional process is essential to the successful attraction of customers from the partner The Iraqi- Region/ Erbil