Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Cami mimari süslemeleri ile kalfalık eseri Süleymaniye Cami mimari süslemelerinin karşılaştırılması
The architectural decorations of Selimiye Mosque and the architectural decorations of Suleymaniye Mosque
- Tez No: 552116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DİNÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Selimiye Cami ve Süleymaniye Cami Mimar Sinan‟ın en önemli eserlerinden birisidir. Süleymaniye 1550-57 yılları arasında Mimar Sinan tarafından, Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle yapılmıştır. Kendisi tarafından Kalfalık eseri olarak nitelendirilmektedir. Selimiye Cami ise 1569-1575 yılları arasında Sultan II. Selim'in emri üzerine Edirne'ye yapılmıştır. Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin önemli anıtsal yapıları arasındadır. Cami, mimari planı ve süslemeleri ile Ustalık Eseri olarak nitelendirilmektedir. Mimar Sinan'ın eserlerinde, İmparatorluğa, Sultana ve İslam dinini bizlere yansıtan bir dünya görüşü vardır. Süleymaniye ve Selimiye gibi önemli yapıtları, Anadolu-Türk toplumunun bugüne uzanan simgesi olarak anlam kazanmaktadır. Bu çalışmada klasik dönemin yaratıcısı sayılan Mimar Sinan'ın Osmanlı sanatındaki önemini ve katkılarını ifade edebilmek için, onun kişiliği, sanatı ve eserlerini anlayabilmek adına araştırmalar yapılmıştır. Sinan gibi yaratıcı bir sanatçının elinde ne denli olanakların var olduğu, ne tür sorumluluklar altında olduğu araştırılmıştır. Kendine özgü üsluplarıyla ve tasarımlarıyla birçok araştırmacının konusu olmuştur. Birinci bölümde Sinan'ın hayatı ele alınmıştır. İkinci bölümde Süleymaniye Cami yakından incelenmiş ve tek tek fotoğraflandırılmıştır. Üçüncü bölümde de Selimiye Cami yakından incelenmiş, süsleme unsurları bölümlere ayrılarak tek tek hangi teknik ve malzemeler kullanıldığı, bu zamana kadar geçen onarımları incelenip araştırılmıştır. Son bölüm de Selimiye ve Süleymaniye'nin birbiriyle olan karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Edirne Selimiye Mosque and Suleymaniye Mosque are one of the most important works of Mimar Sinan. Suleymaniye was built by Mimar Sinan between 1550 and 577 under the orders of Suleiman the Magnificent. Selimiye Mosque was built between 1569 and 1575 on the order of Sultan II. Selim. It was one of the most important monumental structures of Ottoman-Turkish art and the history of architecture of the world. Mosque, architectural plan and decorations are described as Masterpiece. Today, Sinan is an important architect who is an artist who forms the basis of today's national culture. MimarSinan has a world view that reflects the Empire, Sultana and Islam religion to us. In this study, in order to express the importance and contributions of Mimar Sinan, who was considered the creator of the classical period, in order to be able to express his importance and contributions in Ottoman art, a research has been made to understand his identity, art and works. and has been the subject of many researchers with their designs. In the first chapter, the life of Sinan is discussed. In the second chapter, Suleymaniye Mosque was examined closely and photographed one by one. In the third section, Selimiye Mosque was examined closely and the ornamental elements were divided into sections and the techniques and materials were used individually. In the last chapter, the comparisons between Selimiye and Süleymaniye were made.