Bankacılık sektöründe finansal performans değerlendirmesi: Fas-Türkiye karşılaştırması
Financial performance evaluation in banking sector: Morocco-Turkey comparison
  1. Tez No: 552160
  2. Yazar: MOUAD EL FETOUH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada amaçları Fas ve Türkiye bankaların finansal performansı çok kriterli yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın verilerini Fas ve Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların finansal tabloları oluşturmaktadır. Ayrıca diğer istatistik, tablo, şekil ve grafikler bankalara ait internet sayfalarından, Fas ve Türkiye Merkez Bankasından ve bu ülkelerin istatistik kurumlarından yararlanılarak oluşturulmuştur. Bu kapsamında Fas ve Türk ekonomisinin genel değerlendirmesini yapacak bilgilere yer verilmiş ardından da bu iki ülkede bankacılık sektörlerinin geçmişi ve bugünkü durumu detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Özellikle son yıllarda bu sektörde yakalanan sayısal veriler kullanılarak sonraki bölümde yapacak karşılaştırmalara imkan sağlamak üzere bankacılık sektörlerinin durumu ortaya konması amaçlanmıştır. Uygulama kısmında ise, çeşitli bankaların ait önemli rasyolar 2011-2017 yılları itibariyle hesaplanmıştır. Bu rasyoların CAMEL analizini oluştururken bir takım sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çalışma neticesinde elde edilecek bulguların Fas ve Türkiye'de bankacılık sektöründe ortaya konan finansal performans durumununun değerlendirilmesine ışık tutması amaçlanmıştır. Fas bankacılık sektöründe genel olarak banka büyüklüğü ile bankanın ortaya koyduğu performans doğru orantılıyken (BMCI bu durumun dışındadır), Türkiye'de banka büyüklüğünün performansa doğrudan bir etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study the financial performance of banks in Morocco and Turkey were examined using multiple criteria methods. The data of the study consisted of financial statements of banks operating in Morocco and Turkey. In addition, other statistics, tables, figures and graphs from the web pages of banks, the Central Bank of Turkey and Morocco and by making use of the statistical agencies of these countries. In this context, the general evaluation of the Moroccan and Turkish economy is presenting the general the history and present situation of the banking sectors in these two countries are explained in detail. Especially in recent years, it is aimed to reveal the situation of banking sectors in order to enable comparisons to be made in the next section by using numerical data captured in this sector. In the implementation part, the significant ratios of various banks were calculated as of 2011-2017. The results of CAMEL analysis of these ratios were obtained. As a result of the findings of this study are set forth in the banking sector in Turkey, Morocco and financial performance is intended to shed light on the assessment of the situation. In the Moroccan banking sector overall size of bank revealed the bank with performance proportional to the right (BMC is out of this situation), performance is a direct effect of bank size was observed in Turkey.