Harici telekomünikasyon sistemlerinin fotovoltaik panel ile beslenerek ekonomik analizinin yapılması
Economic analysis of external telecommunication systems in the condition of feeding with solar system
- Tez No: 552341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada haberleşme sektöründe müşterilere geniş bant internet ve sabit telefon hizmeti sunmak amacıyla bina içlerine kurulan ve harici aktif erişim sistemi olarak adlandırılan cihazlardan T21 adı verilen, 66 Watt'lık sabit enerji tüketimi olan cihazın bulunduğu binaların çatılarına hem bu sistemi beslemek hem de ihtiyaç fazlası enerjinin elektrik dağıtım şirketine satılarak gelir elde edilmesi amacıyla PVSYST simülasyon programı üzerinden şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemi tasarımı yapılarak bir ekonomik analiz gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistemlerin PVSYST programında simülasyonları yapılırken kullanılan Karabük ili meteorolojik verileri Meteonorm 7.2 veri tabanından çekilmiştir. Simülasyonlarda azimuth açısı 0° kabul edilmiş ve gölge etkisi olmadığı varsayılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda tasarlanan sistemlerin amortisman süreleri sırasıyla 43,3 yıl, 25,7 yıl, 19,2 yıl, 15,6 yıl, 14,6 yıl ve 13,1 yıl çıkmıştır. Sonuç olarak kurulu güç arttıkça amortisman süresinin azaldığı görülmüş ve optimum sistemin 10 kW kurulu güçte tasarlanan sistem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an economic analysis is carried out by designing a grid-connected solar system which is used in order to supply electricity to the T21 system that is called external active access system and provides broadband internet and fixed telephone service to the customers in telecommunication sector and also in order to generate income by selling redundant electricity to the grid, via PVSYST simulation program. The meteorological data of Karabük province, which was used during the simulation of the designed systems in the PVSYST program, is taken from the Meteonorm 7.2 database. In simulations, the azimuth angle is assumed to be 0 ° and it is assumed that there is no shadow effect. As a result of the calculations, the depreciation times are 43,3 years, 25,7 years, 19,2 years, 15,6 years, 14,6 years and 13,1 years respectively. Consequently, it is seen that the depreciation time decreases as the installed capacity increases and the optimum system has been determined as the system designed with 10 kW installed capacity