Telekomünikasyon altyapı sistemleri ve maliyet keşif programı
Telecomunication substructure systems cost exploration program
- Tez No: 325742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Telekomünikasyon bünyesinde santraller ile aboneler arasındaki iletişimi sağlayan sistemlere `Telekomünikasyon Altyapı Sistemleri' adı verilir. Altyapı sistemlerinde temel olarak ses ve görüntü iletişimini sağlamak için bakır iletkenli kablo, F/O kablo, koaksiyel kablo, uydu veya kablosuz sistemler ve yeni gelişmeye başlayan HAES (Harici Aktif Erişim Sistemleri)` ler kullanılmaktadır. Altyapı sistemlerine yatırım yapılırken; altyapının oluşturulmasında ve kullanılacak sistemlerin belirlenmesinde; muhtemel abone sayısı, ses ve görüntü servis talepleri, mevcut telefon ve internet trafiği, bölgenin coğrafi konumu, imar durumu ve mimari gelişmesi ve en önemlisi ne kadar sürede maliyetini karşılayacağı gibi hesaplamalar ile en uygun alt yapı çeşidi tespit edilir. Her bir altyapı sistemlerinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ama önemli olan bölgenin ihtiyaçlarına göre seçilecek olan şebeke sisteminin dezavantajlarının en az olması ve maliyetinin işletme açısından ekonomik olmasıdır.Bu çalışmada güncel telekomünikasyon altyapı sistemleri hakkında bilgi verilmesi, bir bölge için (köy, sokak gibi) en uygun altyapı maliyetinin hesaplanması amaçlanmaktadır. Maliyet Keşif Programıyla, malzemelerin fiyatları, işçilik masrafları, malzeme ve işçilik nakliye ücretleri gibi hesapları gerekli kısımlara yerleştirerek ( Bu kısımlar kablo işçiliği, yeraltı işçiliği, bakır kablo malzemesi, f/o kablo malzemesi gibi ayrı hesap sayfalarıdır) ve proje bedeli ortaya çıkarılacaktır. Yalnız gerek işçilik gerek kablo ve nakliye hesapları yapılırken işlemlerde kullanılan dolar, euro, lme bakır, tefe, tüfe vb. parametreler her zaman sabit olmayıp bu parametrelerin güncel değerleri kullanıcı isteğine bağlı olarak güncelleme sureti ile projenin güncel maliyeti hesaplanacaktırSonuç olarak keşif programı ile manuel olarak günlerce süren proje hesap çalışmaları bilgisayar ortamında daha seri şekilde çizilmesi ve maliyetinin hesaplanması amaçlanmaktadır. Bu sayede işletme açısından proje hazırlama maliyeti ve zaman kayıpları aza indirgemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the telecommunication technology, the systems which provide communication between telephone exchange and telephone subscriber is called `Telecomunication Substructure Systems. Basically in substructure systems; copper cables, F/O cables, coaxial cables, satellites, wireles systems and external active access systems (EAAS) are used. At the time of substructure system investment, with some calculations, which includes possible subscriber quantity, demand of audio and video service, present telephone and internet traffic, location of area, architectural evolution and return of investment, most appropriate system is determined. Each substructure system has advantages and disadvantages but it is important that substructure system must be economic and has minimum disadvantage.In this thesis, it is intended to provide information about telecommunication systems and calculate the cost of the most appropriate substructure system for an area (etc. village, street) via cost exploration program. With cost exploration program; equipments cost, workmanships cost, equipment and workmanship transport cost are added to the certain charts and project cost is calculated. But when calculating the equipments cost, workmanships cost, equipment and workmanship transport cost, some values are constant and some chagnge over time. So these changing values ( dolar, euro, lme copper etc.) can be updated for each project and thus project?s up-to-date cost can be calculated.In summary, via this exploration cost program it is aimed that manual exploration which takes a long time is automated and project costs can be calculated in a short time. This leads to reduced project preparation cost and prevents waste of time.