Resilience, body perception and psychological well-being of individuals with physical disabilities participating and not participating in sports
Sporcu ve sporcu olmayan fiziksel engele sahip bireylerin psikolojik dayanıklılık, beden algısı ve psikolojik iyi olma durumu
  1. Tez No: 552352
  2. Yazar: ELİF İLDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UYSAL İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Birçok çalışmada fiziksel aktivitenin ve sporun hem fiziksel hem de psikolojik yararları belirtilmiştir. Fiziksel aktivite ve spor, bireylerin psikolojik dayanıklılık ve beden algısına karşı tutumlarını etkilemektedir. Fiziksel aktivite ve sporun bireylerin yaşam doyumu ve kendileri hakkında sahip oldukları bilgileri iyileştirme etkisine sahip olduğu da belirtilmiştir. Benzer şekilde, son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, spor yapmanın fiziksel engellilik durumuna fiziksel ve psikolojik adaptasyonu desteklediğini göstermiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de bulunan, yaşları 18 ile 50 arasında değişen, spor yapan ve yapmayan 346 engelli bireyin psikolojik dayanıklılık düzeylerini, beden algılarını, yaşam doyum seviyelerini ve psikolojik iyi oluş (depresyon, anksiyete ve stres) düzeylerini karşılaştırmaktı. Çalışma sonuçları, sportif olmayan engelli bireylere kıyasla düzenli sportif aktiviteye katılan ve spor yapan engelli bireylerin daha yüksek düzeyde psikolojik sağlamlık, yaşam doyumu, pozitif beden algısı gösterdiklerini, depresyon, kaygı ve stres seviyelerinin ise daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu bulguların yanı sıra engelli bireyler spor yapma düzeylerine göre incelendiğinde profesyonel olan engelli sporcular amatör engelli sporculara kıyaslandığında daha yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılık, yaşam doyumu, pozitif beden algısı gösterdikleri, depresyon, kaygı ve stres seviyelerinin ise daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Both physical and psychological benefits of physical activity and sports are specified in many studies. Physical activity and sports affect individuals' attitudes towards resilience and body perception. It has also been specified that physical activity and sports have the effect of improving the life satisfaction and the information they have about themselves. Similarly, some researches in recent years have shown that doing sports supports the physical and psychological adaptation to the state of physical disability. In this context, the main aim of this study was to compare body perception, life satisfaction, psychological well-being (depression, anxiety, and stress level) and resilience levels between 346 disabled individuals participating and not participating in sports aging between 18 and 50 in Turkey. Study results showed that regular sportive activity and participation in sports, compared to non-sportive disabled individuals, is related with higher levels of resilience, life satisfaction, positive body perception as well as with lower levels of psychological problems such as depression, stress and anxiety. Furthermore, the results also suggest that, participation in sports in a professional way compared to amateur sportive activities, is related with higher levels of resilience, life satisfaction, positive body perception as well as with lower levels of psychological problems such as depression, stress and anxiety.