Osmanlı kara kuvvetlerinde karma birlik/görev gücü teşkilleri (1860-1897)
Combined arms/task force detachments in the Ottoman field army corps (1860-1897)
  1. Tez No: 552354
  2. Yazar: KERİM KALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
1826 sonrası teşkil edilen düzenli ordunun kronik problemlerinden biri de nefer ihtiyacını kafi miktarda karşılayamamak olmuştur. Bu durum neticesinde, özellikle 1843 tarihi itibarı ile Avrupalı muadillerine benzer şekilde tertiblenen ordunun alay, liva, tümen ve kolordu gibi büyük teşkillerini saf nizamiye/düzenli birliklerlerden müteşekkil kılmak mümkün olmamıştır. Her ne kadar kağıt üstündeki teşkillere bakıldığında bu birimlerin tamamı ile düzenli birliklerden tertiplendiği görülse de operasyonel sahada farklı bir çerçeve ile karşılaşılmaktadır. Eksik kalan ordu kıtaları redif/milis ve gayrinizami kuvvetlerle doldurularak melez bir yapı teşkil edilmiş, bir diğer ifadeyle; takım, tabur veya yeri geldiğinde liva, tümen ve kolordu gibi büyük seviyelerde mürettep birlikler/müfrezeler meydana getirilmiştir. Gerek iç harekatlarda gerekse de devletlerarası konvansiyonel muharebelerde sıklıkla ve irticalen tertiplenen bu müfrezeler dahilindeki nizami ve gayrinizami kuvvetler arasında uyumsuzluk ortaya çıktığı gibi kimi durumlarda ehil emir-komuta kademesiyle birlikte muharebe alanında azami derecede fayda sağlandığı da görülmüştür. Bu bağlamla nizami- gayrinizami eşgüdümü göz önüne alındığında bileşik harp konseptini de akıllara getirecek olan söz konusu teşkil Osmanlı gayrinizami harp tecrübesi açısından mühim bir değere sahip olduğu kadar günümüzde görev gücü ya da karma birlik olarak adlandırılan ve muadillerine 20nci yüzyılda da sıklıkla rastlanılan askeri birliklere Osmanlı tecrübesi üzerinden ışık tutması açısından da mühim bir değeri haizdir. Ayrıca, geleneksel topçu, süvari ve piyadeden teşkil edilen sunuf-u selase veya muhtelit müfrezelerle mezkur müfreze birbirine karıştırılmamalıdır. İlki düzenli birliklerden tertiplenirken ikincisinde düzensiz unsur aramak gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Having insufficent manpower for the Ottoman regular field army corps had been a chronic issue from the very beggining of the emergence of the regular army in 1826. As a consequence of this, especially from the year of 1843 in which regular army units as regiments, brigades and corps were constructed as a model of their European equivalents, it had been impractible to fill up regular army units with the regular/drilled recruits even though these units might have been seen on the military blueprints as if thoroughly composed of pure regular rank and file. Therefore, it presents a different aspect on the operational field that to overcome aforementioned inadequacy, irregular and militia forces were mobilized and assigned to complete the deficiency of the regular army corps which is in another description; hybrid combined arms/task force detachments were built by this way. Nonetheless, the detachments that were deployed for both counter-insurgency operations and conventional battle fields would have been on the scale of company, battalion, brigade and corps level would have indicated incompetency between its combined regular and irregular forces under its roof. Notwithstanding that incompetence, if those hybrid forms were to be given under the command of qualified officers, it would have been accomplishable to exploit them to the very end. As these forms include irregular elements in their forms, it is thus suitable to mention and analyze them in the concept of compound warfare. Moreover, not that it only sheds light on the Ottoman irregular warfare experience and is significant for that, but also for nowadays combined arms concepts and their 20th century contemporaries. In final words, this hybrid form should not be confused with traditional detachments that embody regular infantry, cavalry and artillery in themselves; the former includes irregular component and the latter not.