Türkiye'de özel müzeciliğin gelişim süreçleri ve üniversite müzeleri
Turkey's development process and the university museum of private museums
  1. Tez No: 552388
  2. Yazar: AHMET PAMUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının, özel müzeler ve denetimleri hakkında ki yönetmeliğinde dediği gibi tüm Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıflar, Kültür ve Turizm Bakanlığından izin almak şartıyla kendi hizmet konularının veya amaçlarının gerçekleştirilmesi için her çeşit taşınır kültür ve tabiat varlığından oluşan koleksiyonlar meydana getirebilir ve özel müzeler kurabilirler. Bakanlığın bu yönetmeliği çerçevesinde daha önce ülkemizde devlet eliyle, değişik zaman dilimlerinde kurulmuş ve faaliyette bulunan müzelerimize ek olarak sayıları artık devlet müzeleriyle yarışan özel müzelerimizin kuruluş ve faaliyetlerine değinilmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de müzeciliğin safhalarından ilki olan toplama, ikincisi olan saklama ve üçüncüsü olan teşhir evrelerinin ilk ikisinde müzecilik faaliyetlerinde her hangi bir sıkıntı olmamasına rağmen, üçüncüsü olan eserlerin sergileme üslubu yani teşhir ve tanzim konusunda bir miktar geç kalınmış olduğunu düşünmekteyim. Bu nedenle bu tezin Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde faaliyet gösteren üniversite müzelerinin bir araya derlenmiş şekilde yazılmış ilk yazılı kaynak olduğunu ifade etmek isterim. Ayrıca; ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde faaliyet gösteren, sayıları 34 adet olan Üniversite Müzelerimizin sayılarının giderek artmasını üniversitelerimizin eğitim ve öğretim görevlerinin yanında kültürel miras bilincini de kazandırmaları görevlerinin olduğunu düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
As the regulation on special museum and inspections of ministry of culture and touris of Turkey, all ministries, public institutions and organizations can see collections of all hins of culture, natüre for realization of their own servise subjec or objektions provided that soundations of ministry of cultures and tourism eith real and legal pesonsa re allowed and they create special museums. Within the frame work of this regulation of the ministry in our contry with state hand established in different time zones and activities addition to number of museums that established in private museums competiy with state museum. Like all over the World, İn Turkey secand gathering of the country from ranks of the muse is latter, the first two of exbition phases of the preserution and third, though there isn't share in activities of museum, I think third Works are a little too late on display and arrangement. So I want to express that this thesis is the first written source of university museums that operate under the supervision of the ministry of culture and tourism. Also, I think in our contry numbers of university museums thet are 34 operatiy under supervisions of ministry of culture and tourism increasing numbers of our universities in addition to goin awerenesu of cultural hritage.