Dış borçların etkileri: Türkiye örneği
The effects of foreing debt: The case of Turkey
- Tez No: 552514
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dış borçlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik kalkınmada ve yapılacak olan yeni yatırımlarda kullanılacak önemli finans kaynaklarından birisidir. Türkiye ekonomisi içinde dış borçlanma, uzun yıllardan beri süre gelen en önemli ekonomik konulardan biridir. Ülkeler kaynak ihtiyaçlarını gidermek için dış borçlanmaya başvurduklarında ülkedeki birçok makro ekonomik gösterge bundan etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisinde dış borçların ekonomik büyüme, enflasyon ve kur üzerindeki etkileri VAR modeli ile incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dış borçlanma konusuna yönelik tanımlamalara ve kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'nin dış borçlanma tarihi, Osmanlı döneminden başlayıp günümüze kadar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise dış borçların temel makro ekonomik göstergeler üzerindeki etkileri ekonometrik olarak incelenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
External debts are one of the most important financial resources to be used in economic development and new investments in developed and developing countries. For the Turkish economy, external borrowing is one of the most important economic issues for many years. When countries apply for external borrowing to address their resource needs, many macro economic indicators in the country are affected. The aim of this study is to examine the effects of foreign debt on economic growth, inflation and exchange rate in the Turkish economy via the VAR model. The study consists of three parts. In the first chapter, definitions and conceptual framework for foreign borrowing are given. In the second part, the history of foreign borrowing in Turkey has been examined starting from the Ottoman period until today. In the third chapter, the effects of external debts on basic macroeconomic indicators were examined econometrically and the findings were interpreted.