Türk hamam kültürü, hamamlarda kullanılan eşyalar ve çini sanatına uyarlanması
Wares in baths of Turkish culture and its adaptation to tileart
  1. Tez No: 552607
  2. Yazar: GÜL TEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanlık tarihi, bir sosyal evrim ve gelişimin tarihidir. Yüzyıllar öncesinden bu yana insanlar, bir yandan temel gereksinimlerini karşılama ve doğa şartları ile mücadele içindeyken; bir yandan da yaratıcı güdülerini hayata geçirme, hayal dünyasının tahayyüllerini dışa vurma eğilimi içerisinde olmuştur. Sanat dediğimiz olgu, bu bağlamda tezahür etmiştir. Yaşam biçimi, coğrafi şartlar, inanç ritüelleri, arzu ve istekler, toplumların sanatsal üretiminde belirleyici olmuştur. Bu bağlamda sanatı, toplumların estetik ve karakteristik izdüşümü noktasında değerlendirmek mümkündür. Bir toplumun sanat eserleri, o toplumun ruhunu ve sosyolojik arka planını yansıtır. Anadolu toprakları, günümüze kadar bırakmış olduğu sanat eserleri ile kadim bir bilgeliğin ve zarafetin meyvelerini sunmaktadır. Farklı kültürleri ve kavimleri bağrına basan bu kutsal topraklar, tüm renkleri ve çeşitliliğiyle bir sanat panayırına dönüşmüştür. Memleketin her karış toprağında, kültür ve sanatın gücünü ve direncini kaybetmeyen bütün zengin imgeleriyle karşılaşmamız mümkündür. Çalışmamızın temelini, topraklarımızın eşsiz sanatsal imgelerinden olan ve neredeyse bizimle özdeşleşmiş“Çini”sanatı oluşturmaktadır. Bizlere miras kalan bu topraklar, çini sanatının muazzam örnekleri ile doludur. Buradan hareketle; tarihimizin en önemli kültürel miraslarından olan eski Türk hamamları, çini sanatının yansımaları noktasında ele alınmıştır. Çini sanatı, Türk hamam kültüründe kullanılan hamam eşyalarına uygulanarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
History of humanity is the history belonging to a social evolution and development. While people have been trying to meet their fundamental needs and deal with natural conditions for many centuries, they have been in tendency to bring their creative motions and to express their imaginations. The concept“art”has emerged in this regard. Life style, geographical conditions, belief rituals, wishes and desires have been determinative in art production of societies. In this sense, it is possible to evaluate the concept“art”in terms of aesthetic and characteristic projection of societies. Art pieces of a society reflect the sociological background and the soul of that society. Anatolian territories offer art pieces, which have survived until today, and fruits of an ever-present grace and wisdom. Having welcomed different cultures and peoples, these sacred territories have turned into an art fair with its all colors and diversities. It is possible to come across all prosperous images which haven't lost strength and power of culture and art across all over the country. Basis of our study is the“Tile”art which is one of the unique art images in the country and has been identified with us. These territories, which have been inherited to us, are full of magnificent examples of tile art. From this point of view, the old Turkish baths, one of the most significant cultural heritages in our history, have been discussed in terms of reflections of tile art. Tile art has been designed by practicing it to bath wares utilized in Turkish bath culture.