Acil servis ve diğer birimlerde görev yapan hemşirelerin umutsuzluk düzeyi ve empatik eğilimlerinin belirlenmesi
Determining the empathic tendency and hopelessnes level of nurses working in the emergency service and other units introduction and objective
- Tez No: 552633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Hemşirelik; bilgi ve beceriyi bir arada bulunduran uygulamalı, hümanistik yaklaşım izleyen disipliner bir meslek olmakla birlikte; bireye, aileye, topluma hastalık halinde tedavi sağlayıcı olarak, sağlık halinde koruyucu hizmetleri sunan bu konunda yeterli eğitimi almış uzman kişilerce sunulan profesyonel bir meslektir. Bu çalışma farklı alanlarda görev yapan hemşirelerin empatik eğilim düzeyleri ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve metot: Çalışmanın evren ve örneklemini Tokat Gazi Osman Paşa Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, Tokat Devlet Hastanesinde ve Niksar Devlet Hastanesinde acil servis ve diğer birimler kapsamında dahiliye- cerrahi servislerinde çalışan ve çalışmaya gönüllü olan 162 hemşire dahil edilmiştir. Veriler çalışmaya katılan hemşirelere yönelik“sosyodemografik anket formu”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”“Empatik Eğilim Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler“SPSS”hazır istatistik yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nursing is a professional occupation,which is performed by experts trained proficiently in this area,providing protective services to the individual,family or society in case of illness or health as treatment provider ,as well as being a disciplinary occupation following practical humanistic approach coexisting knowledge and skill.This study has been done as descriptive to analyse the connection between empathic tendency and hopelessnes levels of nurses working in the different fields.