Yaşlı nüfus ile sağlık harcamaları arasındaki ilişki: Dünya ölçeğinde ampirik bir çalışma
The relationship between elderly population and health expenditures : An empirical study on the worldwilde
- Tez No: 552696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüz dünyasında karşılaşılan temel sorunlardan biri toplumların yaşlanmakta olduğudur. Son elli yıldır dünya genelinde, ölüm ve doğum artış hızları düşmekte, yaşam süresi uzamakta, sağlık teknolojileri gelişmekte ve bu gelişmeler sonucunda da başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yaşlı nüfus oranında hızlı bir artış yaşandığı görülmektedir. Bu artış beraberinde sağlık hizmetlerine olan ihtiyacı ve sağlık hizmeti maliyetlerini de artırmakta ve elbette hükümetlerin üzerindeki maliyet yükünün de artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada ele alınan temel sorun, dünyada toplam nüfus içerisinde yaşlı nüfus oranının artmasının hem kamu hem de özel sektör sağlık harcamalarını ve dolayısıyla hükümetlerin üzerindeki ekonomik yükü arttırıp artırmadığıdır. Bu sorunsala bağlı olarak çalışmanın temel amacı, demografik gelişmeler ışığında yaşlı nüfus oranı ile toplam (kamu-özel) sağlık harcamaları arasında ampirik bir ilişkinin var olup olmadığının tespitidir. Bu çalışmada elde edilen sonuç, yaşlı nüfus oranındaki artış ile sağlık harcamaları arasında pozitif yönlü bir ilişkinin var olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
One of the main problems encountered today is that societies are aging. Over the last fifty years, death rates and birth rates have been decreasing, life span has been growing, health technologies have been developing, and as a result of these developments, there has been a rapid increase in the rate of elderly population in all countries of the world, especially in developed countries. This increase also increases the need for health services and health care costs and, of course, increases the economic cost of governments. The main problem discussed in this study is whether the increase in the rate of elderly people in the total population in the world increases both the public and private sector health expenditures and thus the economic burden on the governments. The main aim of this study is to determine whether there is an empirical relationship between the rate of elderly population and total (public-private) health expenditures due to demographic developments. The result of this study is that there is a positive relationship between increase in elderly population and health expenditures.