Fadl Hasan Abbas ve belâgat ilmindeki yeri
Fadl Hasan Abbas and his place in the rhetoric science
  1. Tez No: 552700
  2. Yazar: ZAFER AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmada Fadl Hasan Abbâs'ın hayatı, eserleri ve belâgat ilmindeki konumunu incelenmiştir. Araştırma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, tümdengelim yöntemiyle dil olgusu, dilin kaynağı, Arap dilinin menşei, genel yapısı ve özellikle belâgat ilminin günümüze kadar tarihçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde buluş yöntemiyle Fadl Hasan Abbâs'ın doğumu, gençliği, ilmî hayatı, yaratılış özellikleri, ahlakı, eser yazmadaki gayesi ve metodu, eserleri, talebeleri, ilim ehlinin onun hakkındaki görüşleri ve siyâsî hayatı ortaya konmaya gayret edilmiştir. İkinci bölümde ise çıkarsama ve analitik metodu ile Fadl Hasan Abbâs'a göre belâgatın asaleti, belâgata atılan iftiralar ve onun verdiği cevaplar, Abdulkâhir Cürcânî'nin nazm teorisini canlandırmak için çabası, harf, kelime ve cümlenin belâgatı konularına bakış açısı izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the life of Fadl Hasan Abbas,his works and his position in rhetory are dealt with. The study is composed of an introduction and two parts. In the introduction, it has been given information about the language case for deductive method,the source of the language,the origin of Arabic language,its general structure and especially the history of rhetoric until today. In the first part it has been tried to put forward the birth of Fadl Hasan Abbas,his youth, his scientific life,his characteristics of creation,his moral,his purpose and his method of writing the work,his works,his students,the views of the scholars about him and his political life in scientific methods. In the second part the nobility of the rhetory according to Fadl Hasan Abbas,the slanders and his answers,his effort to revive 'Abdulkadir Curcani's verse theory and his point of view about the letters,words and the rhetory of a sentence have been explained.