Orta Anadolu (A.m.anatoliaca), Kafkas (A.m.caucasica) ve İran (A.m.meda) bal arılarının morfolojik özelliklerine göre karşılaştırılması
Comparison of central anatolian (A.m.anatoliaca), caucasian (A.m.caucasia) and Iranian (A.m.meda) honey bees with respect to the morfhological characteristics
- Tez No: 83380
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ORTA ANADOLU (Apis mellifera anatoliaca). KAFKAS ( A m. caucasica) ve İRAN (A. m.meda) BAL ARILARININ MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİNE GÖRE KARŞILAŞTIRILMASI M.Bagher Ferşine Adi Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1999, Sayfa:77 Jüri : Prof Dr. Çetin Fıratlı Doç. Dr. Gürsel Dellal Doç. Dr. Mete Karacaoğlu İklim çeşitliliği ve topografik yapı sonucu oluşan kapalı bölgeler nedeniyle tim dünyada olduğu gibi İran ve Türkiye'de de morfolojik ve fizyolojik özellikleri bakımından farklı an genotipleri-ekotipleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada birincil amaç Aj m. meda olarak bilinen İran bal ansının morfolojik özellikleri ölçülerek daha önce belirlenen referans değerler ile karşılaştırılmıştır. İkinci olarak İran ansının, Orta Anadolu ana üzerine olan etkileri araştırılacak ve üçüncü olarak da A. m. caucasica olarak bilinen Kafkas ninnin diğer gruplara uzaklığı saptanacaktır. Araştırmada; 3*8 İran'dan 3'fi de Türkiye'den olmak özere toplam 6 genotipten rasgele seçilen 5'er koloniden (6x5=30) 20* şer (20x30=600) genç işçi anda 12 (12x600=7200) morfolojik özellik ölçülmüştür. Toplama ve indeks değerlerinden yararlanarak her isçi anda 5 özellik daha hesaplanmış ve (600x17=10200) toplam 10200 veri değerlendirilmiştir. Deneme materyali; Türkiye'de Gençer (1996) tarafından farklılıktan saptanmış olan Kırşehir (KŞ), Beypazarı (BP) ve Kafkas (KK) genotipi başlangıç kolonilerden yapay tohumlama ite elde edilmiş Fİ generasyonundan, İran'da be Urmiye (UR), Tahran (TT) ve Tebriz (TB) bökelerinden sağlanmıştır. Kafkas ırkı yayılma alanının iki ülkeyi de kapsaması, Kırşehir (KŞ) ve Beypazarı (BP) ekotipleri ise (Ruttner 1988a)'e göre meda'nın uzantıları olduğu savının kontrol edilmesi amacıyla araştırmaya atanmışlardır. Yapılan tek değişkenli varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli analiz yöntemlerinden olan MANOVA ve diskriminant analizi (DA) sonuçlarına göre Orta Anadolu ana ile Kafkas ırkı ve Iran ansı ekotipieri birbirlerinden bağımsız üç farkta küme oluşturmuşlardır. Kafkas ırkının Orta Anadolu ansına yakınlığı İran ansından daha fazla bulunmuştur. Uygulanan HOTTELİNGS T' testinde İran bal ansına ilişkin yapısal özelliklerin daha önce belirlenen referans değerler ile karşılaştırılması sonuçlarına göre 4 m. meda'nın korunmadığı belirlenmiştir(p 1999, 77 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bal ansı (A. mellifera). Orta Anadolu ekotipi (A. m. anatolica), İran ekotipi (A. nj. meda), Kafkas (A. m. caucasica) ansı, morfolojik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis COMPARISON OF CENTRAL ANATOLIAN (A. m. anatoliaca). CAUCASIAN (A. m. caucasica AND IRANIAN (A. m. medal HONEY BEES WITH RESPECT TO THE MORPHOLOGICAL CHARACTERISTICS. M. Bagher Farshine Adl Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1999, page: 77 Jury: ProfDr.Çetin FIRATLI Assoc.Prof.Dr.Gürsel DELLAL Assoc.Prof.Dr.Mete KARACAO?LU Climatic diversification and topographic structure have resulted in the occourance of bee geno-ecotypes with different physiological and morphological characteristics in Iran and Turkey as in the other parts of ate world. The first of the three objectives of this study was to measure the morphological characteristics of so called Iranian bee (A. m. medal and compare them with reference data. Secondly, the interactions between Iranian, Caucasian and Anatolian honey bee populations were investigated. Finally, determination of the distance of Caucasian bee with regard to other groups was aimed. Twelve morphological characteristics were measured on 20 randomly selected young worker bees from each 5 colonies belonging to 6 genotypes which were collected from Turkey (3 genotypes) and Iran (3 genotypes). With another five sum and index values, total of 10200(600* 17) data were statistically analyzed. F] generations; obtained through artificial insemination of starter colonies belonging to Kırşehir (KS), Beypazarı (HP) and Caucasian (KK) genotypes (Gencer 1996), constitiuted the experimental material from Turkey and Iranian material were collected from Urmiye (UR), Tahran (TT) and Tebriz (TB) regions. Uni and multivariate analyses of variance as well as discriminant analysis showed that the Anatolian, Iranian and Caucasian populations constituted distinct groups and the interactions were at the lowest level The results of ANOVA, MANOVA and discrimination (DA) analysis indicate that Central Anatolian bee, Caucasian and Iranian bee's are independent tram each other and from 3 different groups. Caucasian race was found to bee closer to Central Anatolian bee than Iranian bee. Furthermore; result of the companion of morphological characteristics determined for Iranian honey bee with the reference values through "HOTTELLİNG T2* test indicate that A. m. meda has not been preserved (p 1999, 77 Sayfa KEY WORDS : honey bee (Apis mellifera). Central Anatolian ecotypes (A. m. anatoliaca). Iranian ecotypes (A. m. medal Caucasian bee (A m. caucasica morphometry.