Rey şehrinin tarihsel coğrafyası ve siyasî tarihî (Fethinden Selçuklular'ın sonuna kadar)
Historical geography and political history of the city of Rey (From his conquest to the end of the Seljuks)
- Tez No: 552710
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGIRMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Rey farklı isimlerde, Raga, Erşkiye, Med Ragyana olarak ve ayrıca günümüzde Tahran'ın bir kısmı olarak tarih boyunca önemli şehirlerden birisi olarak sayılmıştır. Müslümanlar tarafından 16-24/638-645 yılları arasında fethedilen Rey bölgesi, İslamiyet'ten önce Babil ve Ninova gibi, bölgenin önemli şehirleri arasında yer almaktaydı. İslam'ın yükseldiği asırlarda da doğuda Bağdat'tan sonra en büyükler arasında ve önemli merkezlerden biri hâline gelen Rey, Sâmânîler, Tâhirîler, Ziyârîler, Saffârîler ve Sâcîler döneminde de etkisini korumuştur. Büveyhîler ve Selçuklular döneminde ise başkent olarak, siyasî, iktisadî, kültürel, sosyal, yönlerden önemini sürdürmüştür. Rey şehrinin tarihsel coğrafyasını ve Müslümanlarca fethinden Selçukluların sonuna kadarki dönemde Rey'in siyasî tarihini ele alan bu çalışmada, şehrin tarihsel coğrafyası anlatıldıktan sonra, mustakıl İslam devletleri döneminde Rey'in ehemiyeti ve çeşitli yönlerden durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Fethinden Selçukluların sonuna kadar Rey'e hükmeden bağımsız ve yarı bağımsız Müslüman devletlerin Rey ile ilgili siyasî tarihini temel alarak şehrin sosyal, kültürel, mimarî, tarihî eserleri ve iktisadî hayatı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rey in different form, such as Raga, Ershkiye, Rege, ...urban in the current province of Tahran, has been one of the most important cities of İran in different historical periods. Rey which was conquered between the years of 16-24/638-645 by Muslims was one of the most important cities of the region like Babylan and Nineveh before Islam. In the periods of greatness and glory of Islam, the after Baghdad in the east of the Muslim world, Rey was considered the largest and most important city. Rey in the period of Samanid, Taherian, Ziyarid, Saffarid and Sajian was one of the most important cities and the Buyids and Seljuks was maintained its importance as capital city considering economical, cultural, and social point of veiw. This thesis under the title of the historical geography of Rey city from the period of te conquest until the end of Seljuk period of relying on the political history of Rey after discussing historical geography is trying to state the importance of Rey in the mentioned governments and investigate Ray's situation from different aspects. After the conquest till to the end of Seljuks period relying on political history of the governing independent and semi-independent governments in Rey it tries to explain and prove the social and cultural, architecture, economical and historical monuments conditionds.