Hata türü ve etkileri analizi ve döküm sektöründe bir uygulama
Failure mode and effects analysis and an appication in thecasting
- Tez No: 552709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALAYKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz küresel rekabet ortamında, her alanda rekabet üstünlüğü sağlamak işletmelerin temel hedeflerinden biri haline gelmiştir. Firmalar pazarda kendi sektörlerinde yer edinebilmek ve kalıcı olabilmek için müşteri beklentilerini dikkate alarak, müşteri memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak zorundadırlar. Bu nedenle müşterilere daha kaliteli ürün sunmak, tek seferde hatasız ve doğru ürünü üretmek işletmeler için vazgeçilmez bir unsurdur. İşletmeler kalite seviyelerini daha ileriye taşımak için pek çok yöntem kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerden biri de mevcut hataları ya da potansiyel hataları ortaya çıkmadan belirlemeyi ve önlemeyi veya nihai kullanıcıdaki etkisini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir teknik olan hata türü ve etkileri analizi (FMEA) yöntemidir. Bu çalışmadaki bilgiler döküm sektöründe üretilen, bir üretim parçasının imalat aşamasındaki iş akış şemaları ve ürüne ait bilgiler ayrıntılı olarak bir ekip tarafından analiz edilerek toplanmıştır. Bu çalışmada kalite iyileştirme yöntemlerinden biri olan FMEA uygulaması üzerinde durulmuş ve FMEA çeşitleri anlatılmıştır. FMEA çeşitlerinden olan proses FMEA yöntemi ayrıntılı olarak analiz edilmiş ve döküm sektöründe üretilen bir parçaya nasıl uygulandığı anlatılmıştır. Öncelikle üretim parçasına ait iş akış şeması belirlenmiş daha sonra bu iş akış şemasına göre oluşabilecek hata türleri tanımlanıp, bu hata türlerinin nedenleri ve etkileri analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre gerekli düzeltici faaliyetler tanımlanmıştır ve bu çalışma sonucunda elde edilen bilgiler proses FMEA tablosuna aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's global competitive environment, ensuring competitive advantage in every field has become one of the main objectives of the enterprises. Companies have to keep their customer satisfaction at the highest level by taking into account customer expectations in order to be able to be in their own sectors and to be permanent in the market. Therefore, to provide customers with a better quality products, one-time error-free and accurate product is an indispensable element for businesses. Businesses use many methods to move their quality levels further. One of these methods is the technique of failure mode and effects analysis (FMEA), a technique that aims to identify and prevent existing failure or potential failures and eliminate the impact on the end user. The information in this study was gathered by a team in detail, and the work flow diagrams and product information in the manufacturing phase of a production part were collected and analyzed by a team. In this study, FMEA application which is one of the quality improvement methods is emphasized and FMEA types are explained. The FMEA process of FMEA is analyzed in detail and explained how it is applied to a part produced in the foundry sector. First, the work flow chart of the production part is determined and then the failure types that can occur according to this work flow chart are defined and the causes and effects of these failure types are analyzed. According to the results of the analysis, necessary corrective actions have been defined and the information obtained as a result of this study has been transferred to FMEA table.