Dini yapıların işaret öğesi olma potansiyeli: Trabzon örneği
The potential of religious structures on the landmark: Trabzon example
  1. Tez No: 552713
  2. Yazar: ŞEYMA YETİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET YILMAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Kent kimliği kentleri birbirinden farklılaştırır ve ayrışmasını sağlar. Kent kimliğinin oluşumunda kentte yaşayanların zihninde oluşturdukları imaj etkili olmaktadır. Kentler bu imajlarla tanınır, hatırlanır ve çekici hale gelir. İşaret öğeleri kent imaj öğelerinden biri olarak kenti dışarıdan tanıtan referans noktaları olmaktadır. Dini yapılar fiziksel, simgesel ve anlamsal olarak işaret öğesi olma potansiyelleri yüksek yapı gruplarından biri olmaktadır. Dini yapılar bazı kentlerde özellikle kent dokusunda ve siluetinde öne çıkmakta ve kentin önemli kimlik öğeleri olmaktadır. Çalışma kapsamında dini yapılarının kent kimliği ve kent imajı ile kurduğu ilişki, işaret öğesi olma durumu üzerinden açıklamaya çalışılmış, dini yapıların hareket halinde algılanabilirliği üzerine fiziksel, işlevsel konum analizleri ve görülebilirlik analizleri yapılmıştır. Tüm bu çalışma Trabzon kent merkezi sınırları içerisinde tartışılmıştır. Dini yapıların işaret öğesi olması potansiyellerinin tartışılması ve durağan algılamanın yanı sıra hareketli algılamanın da çalışmaya dahil edilmesi çalışmanın özgün tarafını oluşturmaktadır. Ayrıca dini yapıların kentte işaret öğesi olabilmesi kent imajında yerini alabilmesi için dikkate alınması gereken tasarım kararlarını da ortaya koymaktadır. Çalışma mevcut dini yapı çevresinde yapılacak düzenlemeler veya yeni yapılacak dini yapıların yer seçimi açısından da özgün bir çalışma olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban identity differentiates cities and makes them differentiate. The image created in the minds of the people living in the city is effective in the formation of the urban identity. Cities are known, remembered and attractive with these images. The landmark are the reference points that introduce the city from the outside as one of the image elements of the city. Religious structures are one of the building groups that have the potential to be landmarks physically, symbolically and semantically. Religious structures are especially prominent in the urban fabric and silhouette of some cities and are important elements of the city's identity. Within the scope of the study, the relationship between the religious structures and the urban identity and the image of the city was tried to be explained through the status of being a landmark. All this study has been discussed within the borders of Trabzon city center. The original aspect of the study is the discussion of their potential as a sign element of religious structures and the inclusion of moving perception as well as static perception. In addition, the fact that religious buildings can be a sign element in the city reveals the design decisions that should be taken into consideration in order to take their place in the image of the city. The study is also an original study in terms of the arrangements to be made in the vicinity of the existing religious structure or the location of the new religious structures.