Sedanter bireylerde statik ve dinamik denge performansı ile antropometrik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between anthropometric factors and static and dynamic balance performance in sedentary subjects
  1. Tez No: 552754
  2. Yazar: MUSTAFA HURÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter sağlıklı bireylerde antropometrik özellikler ile statik ve dinamik denge performansı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya gönüllü 56 kadın (yaş aralığı, 32.6±8.29) ve 49 erkek (yaş aralığı, 34±7,66) dahil edildi. Katılımcıların vücut yüksekliği, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), çevre ölçümleri (üst kol, uyluk, baldır, karın ve kalça), statik ve dinamik denge performansları ölçüldü. Statik denge performans ortalama değeri ile katılımcıların kilo, BKİ, VYY, uyluk ve üst kol çevre ölçüm değerleri arasında negatif yönlü orta bir ilişki, sırasıyla (r= -0.42, p= 0.00; r= -0.39, p= 0.00; r= -0.50, p= 0.00; r= -0.36, p= 0.00; r= -0.40, p= 0.00), karın çevre ölçüm değeri ile negatif yönlü zayıf bir ilişki (r= -0.21, p= 0.04) tespit edilmiştir. Katılımcıların boy değeri ile ortalama uzanma mesafesi arasında pozitif yönlü orta bir ilişki (r=0,44, p= 0.00), BKİ değeri ile ortalama uzanma mesafesi (r=-0.21, p= 0.03) ve normalize edilmiş ortalama uzanma puanı arasında (r=-0.24, p= 0.01) negatif yönlü zayıf bir ilişki ve VYY ile ortalama uzanma mesafesi (r= -0.49, p= 0.00) ve normalize edilmiş ortalama uzanma puanı arasında (r=-0.43, p= 0.00) ise negatif yönlü orta bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, vücut yüksekliğinin hem kadın hem de erkeklerde dinamik denge performansını olumlu yönde etkileyen ortak parametre olduğu, benzer şekilde hem kadın hem de erkeklerde artmış vücut kütlesi ve yağ oranının dinamik ve statik dengeyi olumsuz yönde etkileyen ortak parametre olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between anthropometric characteristics and static and dynamic balance performance in healthy sedentary subjects. Fifty-six volunteer women (mean age, 32.6 ± 8.29) and 49 men (mean age, 34 ± 7.66) were included in this study. Subjects' body height, body weight, body mass index (BMI), body fat percentage (BF%), circumferencial measurements (upper arm, calf, thigh, abdomen and hip), static and dynamic balance were measured. Negative moderate correlation is found between subject' body weight, BMI, BF%, upper arm, and thigh circumference and the mean static balance performance (r= -0.42, p= 0.00; r= -0.39, p= 0.00; r= -0.50, p= 0.00; r= -0.36, p= 0.00; r= -0.40, p= 0.00), respectively. In addition, negative weak correlation is found between the abdomen circumference and the mean static balance performance (r= -0.21, p= 0.04). A significant positive moderate correlation was found between subject' body height and composite distance (COMP) (r=0.44, p= 00). A significant negative weak correlation was found between COMP and BMI, and normalize composite score (COMP%) and BMI (r=-0.21, p= 0.03; r=-0.24, p= 0.01), respectively. Furthermore, a significant negative moderate correlation was found between COMP and BF%, and COMP% and BF% (r=-0.21, p= 0.03; r=-0.24, p= 0.01), respectively. As a result, it can be concluded that body height is a common parameter that positively affects dynamic balance performance in both female and male groups, but increased body fat and body mass are common parameters which negatively affect dynamic and static balance in both female and male groups.