Kazak destanlarında savaş aletleri
War tools in Kazakh epics
  1. Tez No: 552781
  2. Yazar: HACER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Destanlar, bir milletin kültürünü, duygu ve düşüncelerini, yaşayış şeklini, sosyal ve ekonomik hayatını yansıtan sözlü edebiyat ürünlerinden biridir. Destanlar milletlerin tarihine ışık tutan önemli anlatımlardır. Bununla birlikte milletlerin tarih sahnesine çıkışlarını, sosyal yaşantılarını, kültürel değerlerini ortaya koymaları bakımından da önem arz etmektedir. Türk dünyası sözlü edebiyatında önemli bir yere sahip olan Kazak destanlarının konularını yapılan savaşlar, iç mücadeleler ve sosyal hayat oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, savaş aletleri de Kazak destanlarında önemli bir yer tutmakta ve tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Bu savaş aletleri sadece saldırı amaçlı değil aynı zamanda korunma amaçlı olarak da kullanılmıştır. Bu çalışmamızda, öncelikle Kazak destanlarında geçen savaş aletlerini tespit ettik. Daha sonra savaş aletlerine tanım ve yorum getirerek her bir savaş aletini örnekleriyle birlikte gösterdik. Çalışmanın neticesinde ortaya çıkan savaş aletlerinin sözlüğü hazırlanmıştır. Bu sözlükte madde başı olan savaş aletlerinin altına aynı savaş aletinin yapıldığı madde ve ilgili savaş aletiyle ilgili betimlemeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epics are one of the oral products reflecting a nation's culture, emotions, ideas, life style, social and economic life. Epics are important expressions lightening to nations' history, their social lives and cultural values. War, internal struggles and social life consist of Kazakh epics taking an important place in Turkish Oral Literature. Besides, war tools have importance in Kazakh epics and they are the subject of our thesis. These war tools are not only used for attack but also for protection. In this study, first we detected war tools. Then, we defined, interpreted and showed each of them with examples. At the end of study, dictionary of war tools was prepared. In this dictionary, below the war tools, which are bullets, materials that these wools made of and descriptions about them are given.