Yakup el-Kemâhî'nin Nûru'l-Ef'ide adlı eserinin tenkidli neşri -Beydâvî'nin Amme Cüz'ü hâşiyesi-
The critical edition of Yakup al-Kamahi's book titled Nur al-Af'idah -postscript of on Baidawi's Amma Cüz'ü-
  1. Tez No: 552782
  2. Yazar: MUHAMMET KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 961
Özet
Kemâhî, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yetişmiş bir âlimdir. Ömrünün son yıllarına kadar ilimle iştigal eden müellif, halka irşâd hizmetleri sunmuş, birçok talebe yetiştirmiş ve yedi eser kaleme almıştır. Olgunluk dönemi sayılan ellili yaşlarda yazmış olduğu eserlerden birisi de Beydâvî tefsirine yazdığı hâşiyesidir. Bu çalışmada, Kemâhî'nin Nûru'l-Ef'ide adlı hâşiyesinin edisyon kritiği yapılmıştır. Tahkîk sürecinde metnin yazıya geçirilmesi, nüsha karşılaştırmasının yapılması, metnin ortaya çıkarılması, metnin düzeltilmesi ve düzenlenmesi gibi işlemler yerine getirilmiş, tahkîk sonrası ise dirâse/inceleme bölümünde müellif ve eseri tanıtılmıştır. Genel olarak hâşiye ve şerh hakkında bilgiler sunulmuş, sonrasında ise bu eser hâşiye ve şerh yöntemleri bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme neticesinde, Kemâhî'nin tefsir ilmine olan katkıları ortaya çıkartılmış ve hâşiye türü eserlerin de tefsir ilmi açısından bilimsel kıymete ne derece haiz oldukları netlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kamahi is a scholar who was educated in the last periods of the Ottoman Empire. The writer, who has engaged in science until the last years of his life, has been in the service of public, trained lots of students and written seven books. One of the works that he wrote in his fifties, considered to be mature, is the hashiya he wrote for the Baidawi commentary. In this study, the scrutiny critique of Kamahi's Nur al-Alf'idah has been made. During the examination, operations such as transcription of the text, comparison of copies, revealing the text and correction and arranging of the text have been regulated, after examinations the writer and his work have been introduced in the research part. In general, the informations about hashiya and sharh have been given, later on this work has been evaluated in the terms of hashiya and sharh. As a result of this evoluation, contributions of Kamahi to tafsir science has been found out and also what degree the works have like hashiya in the terms of tafsir has been become clear.