Samsun ilindeki rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve farklı rüzgar türbinleri kullanılarak enerji analizlerinin araştırılması
Determination of wind energy potential in Samsun, Turkey and investigation of energy analysis using different wind turbines
- Tez No: 552840
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZGÖNENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada, daha önce Ondokuz Mayıs Üniversitesi yerleşkesi içine kurulmuş olan rüzgar ölçüm istasyonu ile özel bir şirkete ait Samsun İli, Bafra İlçesi, Kolay Mevkii ve Samsun İli Ladik İlçesi, Eğnekaraca Mevkiinde kurulmuş olan iki adet rüzgar ölçüm istasyonu olmak üzere toplamda üç adet rüzgar ölçüm istasyonundan elde edilen veriler ile Samsun ilindeki rüzgâr enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve farklı rüzgâr türbinleri kullanılarak enerji analizlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda dünyada ve Türkiye' de rüzgar enerjisi sektörünün gelişimi incelenmiş, rüzgar teorisi ve rüzgar türbinleri hakkında bilgi verilmiştir. Samsun ilindeki rüzgar enerjisi potansiyelini belirlemek amacı ile meteorolojik ve jeolojik verileri temin eden kurum ve kuruluşlar araştırılmış, veri setleri temin edilerek farklı metedoloji ve çözünürlüklerde rüzgar kaynak atlasları sağlanmıştır. Elde edilen rüzgar kaynak atlası ile RES kurulabilecek proje sahaları ve rüzgar ölçüm istasyon yerleri belirlenmiştir. Rüzgar ölçüm işleri ile ilgili bilgi verilmiş, rüzgar ölçüm istasyonlarından elde edilen veriler temin edilmiş, meteorolojik ve jeolojik veri setleri ile birlikte bilgisayar programı ile analiz edilerek Samsun ilinin rüzgar enerjisi potansiyelini ortaya koyan 50mx50m çözünürlüklü rüzgar kaynak atlası oluşturulmuştur. Örnek proje sahası belirlenmiş ve dört farklı rüzgar türbini ile analizler yapılarak %90 olasılıktaki yıllık enerji üretimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of three wind measurement stations, including two wind measurement stations in Samsun, Bafra District, Kolay Region and in Samsun, Ladik District, Eğnekaraca Region, and a wind measurement stations that were previously established in the campus of Ondokuz Mayis University with the data obtained from the stations, it is aimed to determine the wind energy potential in the province of Samsun and to investigate the energy analyzes using different wind turbines. In this context, the world and in Turkey examined the development of the wind energy sector, there is information about wind theory and wind turbines. In order to determine the wind energy potential in Samsun province, the institutions and organizations providing meteorological and geological data were researched and data sets were obtained and wind resource atlases were provided in different metedology and resolutions. Project sites and wind measurement station locations that can be established with wind source atlas were determined. Information on wind measurement works has been given, data obtained from wind measurement stations are provided and meteorological and geological data sets are analyzed by computer program and a wind resource atlas of 50mx50m has been created which shows the wind energy potential of Samsun province. The sample project site was determined and analyzed by four different wind turbines and the annual energy production at 90% probability was calculated.