Güvenilirlik ve garanti maliyeti analizleri: beyaz eşya sektöründe bir uygulama
Reliability and warranty cost analyses: an application in white goods sector
  1. Tez No: 552839
  2. Yazar: MERVE GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde tüm şirketler ürünlerinin veya sistemlerinin güvenilirliğini arttırabilmek için önemli çalışmalar yürütmektedir. Müşteri tatmini, satışlarda sürdürülebilirlik, marka itibarı, piyasadaki rekabet avantajı, garanti maliyeti ve maliyet analizleri gibi faydaları nedeniyle güvenilirlik önem ve özenle takip edilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Rekabetçi pazara daha güvenilir ürünler sunmak istemelerinin en önemli nedeni, düşük güvenilirliğe sahip ürünlerin, arızalanma sürelerinin kısa olması, firmaların garanti politikasına bağlı olarak çoğu firmanın değişim ve onarım politikaları sebebiyle de oluşan arızaların büyük garanti maliyetlerine yol açmasıdır. Ürünlerin güvenilirliğini arttırmak için öncelikle en fazla garanti maliyeti oluşturan alt bileşenlerin tespit edilmiştir. Bu da ancak geçmişte müşterilere satışı yapılmış olan ürünlerin servis arıza verilerinin takibiyle sağlanabilmektedir. Mevcut ürünün alt bileşenlerinin blok diyagramları incelenerek, saha arıza verileri analiz edilmiş, Nevada grafikleri kullanılarak iyileştirilmesi gereken bileşenler saptanmıştır. Bu sayede ürünün en yüksek arızalanma oranı ve garanti maliyetine sahip olan alt bileşeni ve arızalanmasına yol açan etmenler belirlenmiştir. Hızlandırılmış ömür testlerinin düzeneklerinin kurulması aşamasında, test esnasında alt bileşenin arızalanmasına neden olacak sıcaklık ve basınç seviyeleri belirlenerek, hızlandırma faktörleri hesaplanmış ve minimum örneklem hacmi hesabına göre numuneler hazırlanmıştır. Her sıcaklık seviyesi için güvenilirlik hesaplamaları yapılarak ve istenen sıcaklıkta ve arzu edilen zaman periyodunda hayatta kalma olasılığı hesaplanmıştır. Alfa kesim ve probist yaklaşımları kullanılarak, güvenilirlik değerleri bulanıklaştırılmıştır. Ürünün güvenilirliğini artırmak için, fan motorlarının sistemde paralel olarak bağlanmaları önerilmiştir. Önerilen yeni modelin blok diyagramları paylaşılmış ve hesaplamalar sonucunda güvenilirliğin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, all companies carry out important efforts to increase the reliability of their products or systems. Customer satisfaction, sustainability in sales, brand reputation, competitive advantage in the market, cost of warranty and cost analysis have become important issues due to its reliability. The most important reason why they want to offer more reliable products to the competitive market is that the products with low reliability are short in failure periods and the failures that occur due to the change and repair policies of most companies depending on the guarantee policy of the companies lead to great warranty costs. In order to increase the reliability of the products, firstly the sub-components that make up the maximum warranty cost have been identified. This can only be achieved by monitoring the service breakdown data of products sold to customers in the past. The block diagrams of the sub-components of the existing product were analyzed, field failure data were analyzed and the components that needed improvement were determined using Nevada graphics. In this way, the sub-component of the product with the highest failure rate and warranty cost and the factors leading to its failure were determined. During the setup of accelerated life tests, the temperature and pressure levels that cause the failure of the subcomponent during the test were determined, acceleration factors were calculated and samples were prepared according to the minimum sample volume calculation. Reliability calculations were made for each temperature level and the probability of survival at the desired temperature and the desired time period was calculated. Using alpha cut and probist approaches, reliability values were fuzzifed. In order to increase the reliability of the product, it is recommended to connect the fan motors in parallel in the system. The block diagrams of the proposed new model were shared and it was observed that the reliability increased as a result of the calculations.