Finite element investigation of the effect of conductivity changes in ischemic heart tissue on electrocardiography
Kalbın iskemık bölgelerındekı iletkenlık değışıklığının elektrokardıografı üzerıne etkılerının sonlu elemanlar yöntemıyle araştırılması
- Tez No: 552845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM ÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Elektrokardiyografi (EKG), insan vücudu üstünde ölçülen elektrik potansiyellerinden kalp sağlığı hakkında çıkarımda bulunulan yaygın bir tanı yöntemidir. Literatürde EKG'nin ileri ve ters problemlerini hesaplamalı yöntemlerle çözen pek çok yarı-statik çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda iskemik dokudaki abnormal membran potansiyeli dikkate alınırken, dokunun bu patolojiyle azalan iletkenliği büyük ölçüde gözardı edilmiştir. Bu çalışmanın ilk kısmında iletkenliğin ileri problemde ölçülen torso potansiyelleri üstündeki ve bu şekilde oluşan torso potansiyellerinin ters problemin çözümü üstündeki etkisini incelenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, iki-bölgeli kalp problemini iki-boyutlu gerçekçi torso geometrileri üzerinde çözen bir sonlu elemanlar programı ve bu programı kullanan bir optimizasyon kodu yazılmıştır. Sonuçlarımız iskemik iletkenliğin torso potansiyelleri üstünde gözle görülür bir etkisi olduğunu, iskemik bölgeyi bulma amacıyla ters problem çözülürken ise minimal bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Tezin ikinci kısmında, ters problemi çözmek üzere özgün iteratif bir yöntem geliştirilmiştir. Yöntem, iskemik bölgenin konumunun parametrizasyonuna dayanmakta, parametreler hassasiyet analizi ve sonlu elemanlarla optimizasyonu ile belirlenmektedir. Yöntemin iskemik bölgeyi başarıya bulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrocardiography (ECG) is a common diagnostic tool based on reading potentials on the human torso and make deductions about heart health. Many quasistatic numerical studies exist in the literature that tackles forward and the inverse problem of ECG. While the abnormal transmembrane potential of the ischemic tissue is taken into account in these studies, the decreased conductivity due to this pathology has been largely ignored. In the first part of this study, we have investigated numerically the effect of ischemic conductivities on the torso potentials, and the effect of these torso potentials on the solution of the inverse problem. To achieve this objective, a finite element code has been written to solve the bidomain problem on realistic two-dimensional torso geometries, and a related optimization code is written that uses the finite element code. Our results show that the ischemic conductivity has a noticeable effect on the torso potentials but makes a small difference when locating the ischemic region in the inverse problem. In the second part of this thesis work, a novel iterative scheme for the solution of the inverse problem has been developed. The method is based on the parameterization of the location of the ischemic regions, where the parameters are determined using sensitivity analysis and finite element optimization. It has been observed that the method succesfully locates the ischemic region.