Konya ili Selçuklu ilçesi'ndeki yarasaların akustik olarak araştırılması
Acoustical investigation of bats in Selçuklu district of konya province
- Tez No: 552846
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Habitatları ve ekosistemleri değerlendirebilmek için belirli bir alandaki türlerin aktivitesini tespit etmek gerekir. Yarasaların çeşitliliği geleneksel olarak tüneme noktalarından atrap veya eldiven ile yakalanıp doğrudan gözlemlenerek ve beslenme alanlarında mist-net ağları ile yakalama neticesinde tespit edilir. Fakat, bu yöntem, havada beslenen böcekçil yarasalardan özellikle Emballonurid, Molossid ve çoğu Vespertiliyonid türleri için nispeten etkisizdir. Ekolokasyon çağrılarının şekil ve modeline dayalı olarak böcekçil yarasa türlerini akustik yönden tanımlanmak, farklı yaşam alanlarının kullanımını, etkinlik ve davranış kalıplarını ortaya çıkarmak için başarılı bir araç haline gelmiştir. Birçok araştırmacı yarasa türlerini tespit etmek ve habitat kullanımını değerlendirmek için ultrasonik detektörleri kullanmış ve bu yöntem özellikle yakalanması zor türler için değerli hale gelmiştir. Konya ili Selçuklu ilçesinde ultrasonik dedektör kullanılarak yapılan çalışmada 12 türe ait toplam 3167 yarasa geçişi tespit edilmiştir. Yapılan ayıklama sonucunda 7 türe ait (Myotis myotis/blythii, Myotis alcathoe, Barbastella barbastellus, Pipistrellus pipistrellus, Hypsugo savii, Eptesicus serotinus ve Miniopterus schreibersii) çağrı analiz edilmiştir. Bu türlerden M. alcathoe, B. barbastellus ve E. serotinus'un çalışma bölgesinde önceden herhangi bir kaydı bulunmamaktadır. ANOVA analizi ile M. myotis/blythii, B. barbastellus, P. pipistrellus ve M. schreibersii türlerinin çağrılarının tespit edildiği lokasyonlar arasında çağrı parametreleri yönünden anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Yeterli sayıda veriye sahip 5 türü (M. myotis/blythii, B. barbastellus, P. pipistrellus, H. savii ve M. schreibersii) sınıflandırmak için Diskriminant Fonksiyon Analizi (DFA) yapılmıştır. DFA sonucunda, türler %100 oranında sınıflandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to assess habitats and ecosystems, it is necessary to determine the activity of species in a particular area. The diversity of bats is traditionally determined by catching and observing directly from the perching points with sweep net or gloves, and as a result of catching with mist-nets in feeding areas. However, this method is relatively ineffective for aerial insectivorous bats, particularly Emballonurid, Molossid and most Vespertilionide species. Based on the shape and model of echolocation calls, the acoustic definition of insectivorous bat species has become a successful tool for revealing the use of different habitats, activity and behavior patterns. Many investigators have used ultrasonic detectors to detect bat species and assess habitat use, and this method has become particularly valuable for species that are difficult to capture. In the study conducted using an ultrasonic detector in the Selçuklu district of Konya province, a total of 3167 bat passages belonging to 12 species were determined. As a result of the screening, 7 species (Myotis myotis/blythii, Myotis alcathoe, Barbastella barbastellus, Pipistrellus pipistrellus, Hypsugo savii, Eptesicus serotinus and Miniopterus schreibersii) were analyzed. M. alcathoe, B. barbastellus and E. serotinus of these species do not have any prior registration in the study area. ANOVA analysis showed that there were no significant differences in the call parameters between the locations where M. myotis / blythii, B. barbastellus, P. pipistrellus and M. schreibersii species were detected. Discriminant Function Analysis (DFA) was performed to classify 5 species (M. myotis / blythii, B. barbastellus, P. pipistrellus, H. savii and M. schreibersii) with sufficient data. As a result of the DFA, the species were classified as 100%.