1970 sonrası Bulgaristan Türk edebiyatında hatıra türü
Memoir genre in Bulgarian-Turkish literature after 1970
  1. Tez No: 552896
  2. Yazar: TOLGA SEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışmanın amacı; 1970 sonrasından günümüze kadar Bulgaristan Türklerinin kaleme aldıkları hatıra türündeki eserlerini, yazarları ile birlikte tanıtmak ve temalar hâlinde ve çeşitli bölüm başlıkları altında incelemektir. Bu sebeple incelenecek eserlere önceden zemin hazırlamak adına“Giriş”bölümü oluşturulmuş ve bu bölüm altında Bulgaristan Türkleri ile içinde yaşadıkları Bulgaristan Devleti gerek tarihî, gerekse coğrafî olarak tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bölümün ardından gelen ilk bölüm içerisinde ise kısaca Bulgaristan Türkleri edebiyatına değinilmiş, hatıra türünün Bulgaristan Türk edebiyatı bünyesindeki yeri ve tarihî gelişimi belirlenmeye çalışılmış, ayrıca bu eserleri kaleme alan Bulgaristanlı Türk yazarlarının eserlerini toplu bir şekilde ortaya koyan bir liste verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümde ise hatıra türünde eser veren Bulgaristan Türkü yazarların özgeçmişlerine ve eserlerine ait bilgiler verilerek, bu yazarlar ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın esas bölümünü teşkil eden üçüncü bölümde ise belirlenen tema-başlıklar altında hatıralarda geçen olay ve bilgiler derlenip toparlanarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Bulgaristan Türklerinin maruz kaldıkları etnik ve dinî yasaklar ile baskı, zulüm ve şiddet olaylarının günümüze kadarki tarihî serüveni bu temalar altında işlenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Sonuç”bölümünde ise elde edilen bulgular toplu bir şekilde ortaya konularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to present the Works written in the memoir genre by the Bulgarian Turks from 1970 to the present day, along with their respective authors. An“Inroduction”section has been constructed to form a basis for the Works that will be analyzed by the said motives. The first section which comes after the introductory section aims to determine the memoir's place and its historical development in the structure of Bulgarian Turkish literature. Furthermore, a list of the complete works of the Bulgarian Turkish writers that wrote the given Works of literature has been included. Under the second section, the Bulgarian Turkish writers that have written in the memoir genre have been introduced by taking account of their literary works as well as their biographies. The third section which constitutes the main objective of this particular study has been aimed to compile and interpret events and pieces of information that take place in the said memoirs under the designated themes and headlines. In this respect, the historical journey of the ethnic and religious prohibitions that were imposed upon Bulgarian Turks along with the oppression, cruelty and violent incidents have been set forth by studying them under the given themes. In the“Conclusion”section the obtained findings have been interpreted by setting them forth collectively.