Abdülbaki Gölpınarlı'nın Bektaşilik-Alevilik isimli yazma eseri (Metin ve inceleme)
Bektaşilik-Alevilik: A manuscript written by Abdülbaki Gölpınarlı (Text and study)
- Tez No: 552978
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Mütebahhir ve velûd bir şahsiyet olan Abdülbaki Gölpınarlı'nın kaleme aldığı Bektaşîlik ve Alevîlik ile ilgili Bektaşîlik- Alevîlik isimli yazma hâlindeki eseri, Hacı Bektaş-ı Velî'nin hayatı, ona isnad edilen tarîkatın tarihi ve erkânı ile Alevîlik hakkında bizlere oldukça mühim bilgiler vermektedir. Eserin tahlili bağlamında hazırlamış olduğumuz çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Abdülbaki Gölpınarlı'nın hayatına ve eserlerine kısaca değinilmiş, ikinci bölümde mezkûr eser konu ile ilgili kaynaklar çerçevesinde incelenmiş, üçüncü bölümde ise eserin transkripsiyonuna yer verilmiştir. Böylelikle yazma halindeki eser gün yüzüne çıkarılmış ve araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work named Bektashism-Alawism which related to Bektashism and Alawism which is manuscript work written by Abdülbaki Gölpınarlı, who is a savant and productive person, gives us very important informations about Alawism and the life of Haji Bektashi Veli, the history and the method of his Sufi Order (Bektashiyya) which is attributed to him. The study we have prepared in this context of examination of the work, consists of three parts. In the first section, Abdülbaki Gölpınarlı's life and works were mentioned briefly, in the second part the work aforementioned was examined in the framework of resources related to the issue, in the third part the transcription of the work was included Thus, the manuscript work was unearthed and presented for the benefit of the researchers.