Sosyal etkileşimde yeni medyanın rolü: Arabulucuların facebook topluluk sayfaları kullanımı üzerine bir araştırma
The role of new media in social interaction: A research on using facebook community pages
  1. Tez No: 553001
  2. Yazar: SULTAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uyuşmazlık, en az iki tarafın olduğu çatışma hali olarak tanımlanabilir. Uyuşmazlığın taraflarından her biri kendi amacının peşinden koşar ve amacını gerçekleştirmek için diğeri ile etkileşimde bulunmak zorundadır. Bu nedenle her anlaşmazlık, uyuşmazlık boyutuna gelmediği sürece çatışmaya dönüşmeyebilir. Uyuşmazlığa düşen taraflar sorunu kendi aralarında konuşarak, müzakere ederek çözemezlerse, üçüncü bir kişiden, arabulucudan yardım alabilirler. Tarafsız ve bağımsız konumda olan arabulucu, taraflar arasındaki iletişimi sağlayarak, sorunun müzakere edilmesi ve çözüme kavuşturulması için onlara aracılık eder. Bu çalışmada kişilerarası çatışmaların çözümünde rol alan arabulucu ve müzakerecilerin oluşturduğu Facebook topluluk sayfaları üzerinden yapılan paylaşımlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Aynı zamanda, araştırma konusu ile ilgili hazırlanan yarı yapılandırılmış soru formuna katılımcıların verdiği yanıtlar üzerinden, arabulucuların sürece, sosyal medyadaki paylaşımlara ve kadın arabulucunun rolüne ilişkin bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, arabulucuların Facebook üzerinden etkileşimde bulunarak, hareketsiz sosyalleştikleri tespit edilmiştir. Diğer yandan arabuluculuk sürecinde kadının rol almasının, görüşme ortamını yumuşattığı, çözüme ve uygulanabilir anlaşmalara varma olasılığını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disagreement can be defined as conflict between at least two different parties. Each party will seek to reach their own aim through the necessary interaction with the other party. Contradiction can develop into conflict when disagreement occurs. If the parties cannot resolve their conflict through discussion, they can get support from mediators. As the mediators should remain neutral, they can help the parties to communicate to resolve their conflict. This thesis will focus on the mediators specializing on the interpersonal conflict through the content analysis of mediators on Facebook publications. In addition, the study analyzes the perspectives of mediators about the mediation process, the shares in the social media and the role of the female mediator through the results of a semi-structured questionnaire. By interacting with Facebook, it has been determined that they are socialized by immobility. On the other hand, the role of women in the mediation process was seen to soften the interview environment and increase the possibility of reaching the agreement and applicable solutions.