Zeytin Dalı Harekâtı sürecinde siyasal partilerin kurumsal twitter hesaplarına ilişkin çerçeve analizi (20 ocak-20 şubat 2018)
A framework analysis of political parties's on corporate twitter accounts during the Olive Branch Operation (20 january-20 february 2018)
- Tez No: 553000
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde siyasal aktörler Twitter aracılığıyla siyasal olay ve olguları kendi amaç ve çıkarlarını koruyacak şekilde üretmektedirler. Siyasal iletişim kapsamında Twitter aracılığıyla siyasal aktörler; siyasete ilişkin ilgi oluşturma, bilgi akışını sağlama ve seçmenlerin siyasal davranışlarını şekillendirmek gibi işlevsel çalışmalar yürütmektedirler. Twitter'da siyasi aktörler, otonom bir biçimde mesajlar üreterek doğrudan halka iletmektedirler. Siyasal aktörlerin halka Twitter üzerinden ilettiği mesajlar rastgele seçilmiş mesajlar olmayıp her mesaj bir amaç doğrultusunda en basit siyasi katılım şekli olan oy verme davranışında etkili olabilmek için belirli çerçevelerle sunulmaktadır. Siyasal aktörler; vurgulama, yorumlama ve dışlama kalıpları ile konularla ilgili özel anlamlar inşa ederek kendi sorunlarını çerçevelemektedirler. Çerçeveleme yöntemi siyasal iletişim araştırmalarında kullanışlı bir araçtır. Twitter üzerinden siyasal aktörler; Zeytin Dalı Harekâtı sürecinde tweetlerde birçok farklı çerçeveyi özgürce kullanmışlardır. Bu çalışmada, Zeytin Dalı Harekâtı sürecinde mecliste grubu bulunan dört siyasal partinin kurumsal Twitter hesaplarını nasıl kullandıkları ve paylaşımlarında hangi gizli mesajları içerdiği analiz edilmiştir. Aynı zamanda Zeytin Dalı Harekâtı sürecinde siyasal partilerin hangi çerçeveyi seçerek bunları bir iletişim metni içinde daha önemli hale getirdikleri tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, siyasal partilerin Zeytin Dalı Harekâtı sürecinin etkisini arttırmak, azaltmak veya meşrulaştırmak için sıklıkla Twitter'ı kullandığını ve Twitter hesaplarından yaptıkları iletilerde sıkça belirtilen çerçevelerin siyasal partilerin önceliklerine işaret ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, political actors via Twitter; they produce political events and facts in a way that protects their own aims and interests. Political actors through Twitter within scope of political communication; carries out functional works, such as creating interest in politics, ensuring information flow and shaping the political behavior of voters. Political actors in Twitter, produce messages that in an autonomously and this messages convey directly the public. The messages that political actors transmit to the public from Twitter are not randomly selected messages, political actors's each messages is presented with certain frameworks to be effective in voting behavior which is the simplest form of political participation for a purpose. Political actors are framing their own problems by constructing specific meanings related to issues with emphasis, interpretation and exclusion patterns. The framing method is a useful tool in political communication research. Political actors via Twitter; have freely used many different frameworks in tweets their during Olive Branch Operation. In this study, it was analyzed in the parliament four political parties's corporate Twitter accounts, how were shared and which secret messages contained in the process Olive Branch Operation. At the same time, political parties's detected which frameworks they choose to made them more important in a communication text in Operation Olive Branch. The findings of the study show that political parties often use Twitter to increase, reduce or legitimize the effect of the Operation Olive Branch, and that the frames frequently mentioned in the messages they make from their Twitter accounts indicate the priorities of political parties.