Akımsız ni-p kaplamaların aşınma ve korozyon özellikleri
Wear and corrosion properties of electroless ni-p coatings
- Tez No: 553026
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mühendislik uygulamaları açısından yüzeylerin akımsız yöntemle metal kaplanması uygulamaları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Korozyon ve aşınmaya dayanıklı yüzey elde etmeye imkân veren en önemli akımsız metal kaplama yöntemi nikel kaplamalardır. Akımsız Ni – P kaplama (Ni – Ni3P) tabakası en önemli sıkıntıları ana metalin aşınma, korozyon ve sertlik gibi özelliklerini geliştirmektedir. Bu tezin amacı, sulu bir çözeltiden otokatalitik reaksiyonlar ile aşınma ve korozyona dirençli tek katmanlı kaplamalar elde etmektir. Tez kapsamında indirgeyici miktarı, banyo sıcaklığı ve kaplama süresi farklı parametrelerin kaplamaların mekanik ve elektrokimyasal özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Üretilen kaplamalar karakterizasyon testlerine tabi tutulmuş, fiziksel, kimyasal ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla kimyasal analizler (% Ni, P), mikroyapı çalışmaları (X-ray, SEM, EDS), sertlik, aşınma, korozyon, gibi birçok testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of engineering applications, it is frequently encountered with metal coating applications of surfaces. Nickel coatings are the most important electroless coating method that allows to obtain corrosion and wear resistant surface. Electroless Ni – P (Ni – Ni3P) coatings layers are improved the most main problems of metals such as wear, corrosion and hardness The aim of this thesis is to obtain wear and corrosion resistant monolayer coatings from an aqueous solution by autocatalytic reactions. The scope of the thesis, the effects of different parameters were investigated such as bath temperature and coating time on the mechanical and electrochemical properties of coatings. Produced coatings were subjected to characterization tests, physical, chemical and electrochemical properties were examined. For this purpose, many tests such as chemical analyzes (% Ni, P), microstructure studies (X-ray, SEM, EDS), hardness, wear, corrosion, have been applied.