Türk Medeni Kanununun taşınır rehni hükümleri çerçevesinde ticari işlemlerde taşınır rehni
Within the framework of provisions of the movable pledge of Turkish Civil Code pledges over movable property in commercial transactions
- Tez No: 553031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Türk Medeni Kanununun genel düzenlemelerine göre taşınır rehni, taşınır malın zilyetliğinin alacaklıya devredilmesi sureti ile kurulur. Zilyetlik devredilmeden taşınır rehni kurulması istisnaidir. Teslimsiz taşınır rehninin en önde gelen örneği ise ticari işletme rehnidir. Bu konuyu düzenleyen 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile 01/01/2017 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. 6750 sayılı Kanun teslimsiz taşınır rehni konusunda 1447 sayılı Kanunun genel yaklaşımından çok farklı bir sistem getirmiştir. Bu farklılıklar özellikle rehnin tarafları, kurulması, şekli, rehne konu olabilecek taşınır varlıkların çeşidi ve alacaklının rehinden doğan haklarını kullanmasında kendisini göstermektedir. Buna göre, rehin sözleşmesine taraf olabilecek kişilerin sayısı artırılmış, sözleşmenin şekli eski düzenlemeden farklı olarak belirlenmiş, işletmenin tamamının rehnedilmesi esasından vazgeçilerek işletmeye dâhil taşınır varlıkların bağımsız olarak rehnedilebileceği kabul edilmiş ve alacaklıya rehnin paraya çevrilmesi imkanı dışında başka bazı imkanlar tanınmıştır. Çalışmamızda, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde taşınır Rehni Kanununun getirdiği bu yenilikler, 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve kabul edilen yeni sistem Türk Medeni Kanununun taşınır rehni hükümleri karşısında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
According to general provisions of Turkish Civil Code, movable pledge is established by transferring of possession of movable property to creditor. Establishment of the movable pledge without possession is exceptional case. The most known example of the without representation of movable pledge is commercial enterprise pledge. Commercial Enterprise Pledge Law (TITRK - Law No. 1447), which regulated this subject, left its place in Law on Pledges over Movable Assets in Commercial Transactions (Law No. 6750), which entered into force on 01.01.2017. Unlike general approach of the TITRK - Law No. 1447, the Law No. 6750 developed a very different system on movable pledge without possession. This differences are especially shown in parties of pledge, its establishment, its form, kinds of movable estates that are subject to pledge and usage in rights arising from pledge. Accordingly, in the Law No. 6750, number of the parties of the pledge was increased, form of contracts was determined differently form previous regulation, , it was accepted that every single movable assets of business can be pledged independently, instead of the pledging whole business and along with monetising of pledge, some other opportuties was provided. In this article, the new terms specified by Law on Pledges over Movable Assets in Commercial Transactions (Law No. 6750) has been examined thoroughly in comparision with Commercial Enterprise Pledge Law (TITRK - Law No. 1447) and the new system that was accepted has been discussed in the face of movable pledge provisions of Turkish Civil Code.