Türkiye'de vergi indirimlerinin ekonomik kalkınma ve büyümeye etkileri
Effects of tax deduction on economic development and growth in Turkey
- Tez No: 553032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜNEŞER BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ekonomik büyüme olmadan ekonomik kalkınmaya ulaşabilmek mümkün değildir. Ekonomik kalkınmayı sağlayabilmek içinse milli gelirin tek başına artması yeterli değildir. Devletlerin nihai hedeflerinden biri olan ekonomik kalkınma ve büyümeyi sağlayabilmesi uygulayacakları çeşitli ekonomik politikalarla gerçekleşmektedir. Bu ekonomik politikalardan bir tanesi de vergi indirimleridir. Vergi indirimleri bir taraftan bölgesel ya da sektörel gelişmeyi sağlamak için birer teşvik aracı olarak kullanılırken, bir taraftan da vergilerin tarafsızlığını sağlayacak şekilde genel vergi indirimlerine gitmeyi ifade eder. İşletmelerin üzerinde ki en ağır yüklerden biri olan vergilerin, azaltılması Arz Yönlü İktisatçılara göre üretim ve vergi gelirleri üzerinde olumlu bir etkiye neden olacaktır. Bu çalışma ile vergi indirim politikalarının ülke ekonomileri üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla önce verginin ne olduğu ve Türkiye'de vergi sisteminin nasıl işlediği anlatılmıştır. Daha sonra ekonomik büyüme ve kalkınma kavramlarına değinilmiş, vergi indirimi kavramı detaylı olarak açıklanmış, dünyadaki benzer indirimler örneklendirilmiş ve geçmişten günümüze Türkiye'deki vergi indirimleri araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise vergi indirimlerinin ekonomi üzerine etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Without economic growth it is not possible to reach economic development. Increasing national income alone does not enough in order to achieve economic development. One of the ultimate goals of states is to achieve economic development and growth through various economic policies. One of these economic policies is tax reductions. On the one hand, tax reductions are used as a means of encouraging regional or sectoral development and on the other hand, referring to general tax cuts to ensure the impartiality of taxes. Reducing taxes, which are one of the most severe burdens on enterprises, will have a positive impact on production and tax revenues according to supply-side economists. With this study, it is tried to explain the effects of tax discount policies on national economies. For this purpose, what is before tax and explains how to handle the tax system in Turkey. Then referred to the concept of economic growth and development, tax reduction concept was explained in detail, illustrated and researched world discounts similar tax breaks in Turkey from past to present. In the conclusion, the effects of tax reductions on economy are discussed.