73 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (434-590)(Cilt I)
Transcription and evaluation of Muhimme Register number 73 (434-590)
  1. Tez No: 553097
  2. Yazar: FERDİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Mühimme Defterleri, Osmanlı Devleti'nin her türlü iç ve dış siyaseti ile ilgili konuların, Divân-ı Hümâyûn'da görüşülüp neticeye varılan kararların kaydedildiği defterlerdir. Bu defterler, içerdikleri yıllara ait siyasî, askerî, iktisadî, içtimaî ve sosyal olayları aydınlatmakta birinci elden kaynak niteliğindedir. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 73 Numaralı Mühimme Defteri, III. Murad saltanatının son yılları (1574-1595) ile III. Mehmed saltanatının (1595-1603) ilk yılını kapsamaktadır. Defterin geneli 1594-1595 yıllarını ihtiva etmekle birlikte devrin eşkıyâlık olayları, sefer lojistikleri ve seferler için asker ihtiyacının karşılanması, yol-cami-köprü gibi yerlerin inşa ve tamiri, mukaddes beldeler ile ilgili bilgiler, İstanbul için zahire temini ve kasaplık mesleği ile ilgili bilgiler içermektedir. Bu tez çalışmasında, 73 Numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi yapıldıktan sonra, hükümlerin özetlerine yer verilmiş ve defterin muhtevasına dair bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhimme Registers are the registers in which all kinds of the domestic and foreign policies of the Ottoman Empire discussed and decided in the Divan-ı Hümâyûn are recorded. These registers are the first hand sources to illuminate the political, military, economic, social and social events of the period in which it was written. Muhimme Register numbered 73, which we have transcribed and evaluated, contains the last years of the reign of Murad III (1574-1595) and the first year of the reign of Mehmed III (1595-1603). Generally, the register contains information about the years 1594-1595, the bandit events of the time, the logistics of the expedition and the supply of soldiers for the expeditions, the construction and repair of places such as the road-mosque-the bridge, the provision of sacred towns for Istanbul and the profession of butcher. In this thesis, after the transcription and evaluation of the Muhimme 73, the summary of the provisions and the information about the contents of the register are given.