Çift indisli kesirli fark dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı
On statistical convergence of difference double sequences of fractional order
  1. Tez No: 553310
  2. Yazar: KORAY İBRAHİM ATABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı, çift indisli kesirli fark dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı, (λ,μ)- istatistiksel yakınsaklık ve Cesaro, kuvvetli p-Cesaro, De la Vallée-Poussin, kuvvetli p- De la Vallée-Poussin toplanabilirlik tanımlarını vererek bunlar arasındaki ilişkileri incelemek ve istatistiksel yakınsaklık kavramını genişletmektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde tezin konusu hakkında genel bilgiler verilerek tezin amacı vurgulanmış ve sonraki bölümlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde kaynak araştırmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bulgular bölümünü aydınlatmak için bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde çift indisli kesirli fark dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ve çift indisli kesirli fark dizilerinin (λ,μ)- istatistiksel yakınsaklığı tanımları yapılarak örnek ve teoremlere yer verilmiştir. Son bölümde bazı sonuçlara ulaşılarak bu konu ile ilgili ileride çalışılabilecek alanlara öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the relationship between statistical convergence, double ∆^α ̃ -(λ,μ)-statistical convergence, Cesaro, p-strongly Cesaro, De la Vallée-Poussin, p-strongly De la Vallée-Poussin summability in statistical convergence of difference double sequence of fractional order via giving their definitions and to expand the definition of statistical convergence. This thesis insists of five chapters. The first chapter is reserved for the introduction. In this chapter, the aim of the thesis is given by giving general information about the subject of the thesis and the following chapters are mentioned. In the second chapter, the source research is included. In the third chapter, some basic definitions and theorems are given to illuminate the findings section. In the fourth chapter, on statistical convergence of difference double sequences of fractional order and the double ∆^α ̃ -(λ,μ) - statistical convergence definitions and examples and theorems are given. In the last chapter, some results were reached and suggestions were made about the area that can be studied in the future.