Agrega üretiminde kullanılan patlayıcı maddelerin uygulamasında iş sağlığı ve güvenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety in the application of explosives which are used in aggregate production
- Tez No: 553342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU VARDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Agrega sektörünün üretim aşamasındaki olmazsa olmazları arasında yer alan patlayıcı maddelerin irdeleneceği bu çalışmada; İş kazası ve meslek hastalıklarına neden olabilecek tehlikelerin tespit edilmesi ve bu tehlikeler sonucu ortaya çıkabilecek risklere yönelik alınacak önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Patlayıcı maddelerin temin edilmesi, nakliyesi ve kullanılması gibi süreçler yasal mevzuat açısından araştırılmıştır. İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde çalışma faaliyetlerine devam eden Mf Haktaş Mıcır Limited Şirketi agrega işletmesinde yapılan patlatmalar, patlatma öncesi ve sonrası hazırlıklar gözlemlenerek risk ve tehlikeli durumlar tespit edilmiştir. Sahada gözlemlenen eksiklikler ve yapılan tespitler doğrultusunda kontrol formları hazırlanarak risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Risk değerlendirme metodu olarak, daha detaylı analiz ve derecelendirme imkanı sağlaması sebebiyle Fine- Kinney Metodu seçilmiştir. Çalışmalar sonucunda 90 adet risk tespit edilmiş olup, risk teşkil eden durumların kabul edilebilir seviyeye indirilebilmesi için alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this labour that invastegated to explosives which are crucial for the production phase of aggregate sector, aimed to determine of the hazards which can caouse to occupational work accidents- ilnesses and designate to precaution of devoted to risks which could be in consequence of this hazards. Continuums, like providing, carriying and using of explosives are invastegated in terms of legal legislations. Risks and dangerous situations determined with observing to before and after blastings and blasting works that made in Mf Haktas Mıcır limited company which continue to work activities in county of Arnavutköy in province of İstanbul. Fine-Kinney method selected for this labour because of it's enabling to detail analyis character and ranking system. In results of studyings, 90 risks are determined and established to precautions which must taken for reduce to situations which entail a risk to acceptable levels.