Statistical analysis of wireless spectrum occupancy
Kablosuz spektrum kullanımının istatistiksel analizi
- Tez No: 553341
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ KAYRAN, DOÇ. DR. SERHAN YARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spektruma ait kullanım istatistiği kaynak kullanımını ile ilgili çok önemli bilgiler sağlar. Spektrumun yeniden yapılandırması gibi yeni ortaya çıkan kavramlar, kritik spektrum doluluk istatistiklerinin hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ne kadar kritik olabileceğini vurgulamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, yüksek performans tahmin yetenekleri ile birlikte spektrum doluluk bilgilerinin titiz bir istatistiksel analizi, yeni nesil kablosuz ağlar ve sistemler için çok önemlidir. Bu çalışmada, yüksek dereceli istatistiksel spektrum doluluk modeli geliştirilmiştir ve analiz edilmiştir. Geliştirilen model saha ölçüm verileri ile test edilmişdir. Ayrıca, bir spektrum doluluk tahmin modeli önerilmiştir ve performansı gerçek zamanlıya yakın ölçümlerle test edilmiştir. Sonuçlar ve performans analizi karşılaştırmalı bir şekilde detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spectrum occupancy statistics provide an important set of information regarding the use of such a valuable natural resource. Emerging concepts such as spectrum refarming emphasize how critical spectrum occupancy statistics could be in both national and international domains. From this perspective, rigorous statistical analysis of spectrum occupancy information along with high-performance prediction capabilities is crucial for next generation wireless networks and systems. In this study, a higher-order statistical spectrum occupancy model has been developed and analyzed. Developed model has been tested with the field measurement data. Furthermore, a spectrum occupancy prediction model has been proposed and its performance has been tested with near-real-time measurements. Results and performance analysis have been discussed in detail in a comparative manner.