Ratlarda sodyum florid ile oluşturulan hepatotoksite ve oksidatif streste silimarin'in kan ve doku parametreleri üzerine etkileri
The effects of silymarin in sodium fluoride-induced hepatotoxicity and oxidative stress in blood and tissue parameters in rats
- Tez No: 553414
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEKÜRE HİLAL KARAGÜL, DOÇ. DR. MERT PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ratlarda Sodyum Florid İle Oluşturulan Hepatotoksite Ve Oksidatif Streste Silimarin'in Kan Ve Doku Parametreleri Üzerine Etkileri Flor oldukça reaktif bir element ve halojen ailesinin bir üyesidir. Bu çalışmada ratlarda florid kaynaklı hepatotoksisite ve oksidatif hasara karşı silimarin'in koruyucu etkisinin araştırılması amaçlandı. Ratlara bu amaçla, içme suyu ile 300 ppm NaF ad libitum verildi. Tedavi grubuna silimarin 200 ppm/gün gavaj ile verildi. Toplam 45 rat ile planlanan çalışma herbiri 9 rattan oluşan 5 grup (K, F, SF, S ve T) üzerinde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Silymarın In Sodium Fluorıde-Induced Hepatotoxıcıty And Oxıdatıve Stress In Rats Fluorine is a highly reactive element and a member of the halogen family. In this study, it was aimed to investigate the protective effect of silymarin against oxidative damage and oxidative damage in rats. For this purpose, 300 ppm NaF ad libitum was given to the rats with drinking water. The treatment group was given 200 mg / day gavage.