Transformasyon grafların 2-baskınlık ve ortalama alt 2-baskınlık değerleri
The values of 2-domination and average lower 2-domination of transformation graphs
  1. Tez No: 553415
  2. Yazar: MUHAMMED BEHRAM TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TURACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Temeli yaklaşık 300 yıl önce atılan graf teorisinin günümüzde en önemli uygulamalarından biri, her türlü iletişim ağının graflar ile modellenebilmesidir. Matematikçiler ve bilgisayar bilimciler için graflarda zedelenebilirlik kavramı son zamanlarda çalışılan önemli bir konudur. Zedelenebilirlik, bir iletişim ağının merkezlerinin yada merkezleri birbirine bağlayan iletişim hatlarının zarar görmesi durumunda ağın bu zarara karşı ne kadar dayanabileceğini ölçen bir kavramdır. Bir iletişim ağının zedelenebilirlik değerini ölçmek için graf teoride tanımlanmış bir çok teorik parametre vardır. Graflarda baskınlık sayısı ve baskınlık sayısı ile ilgili parametreler önemli zedelenebilirlik parametreleridir. Son zamanlarda zedelenebilirlik için 2-baskınlık sayısı ve ortalama alt 2-baskınlık sayısı parametreleri tanımlanmıştır. Bu tezde ilk olarak genel graf tanım ve teoremleri verilmiştir. Ardından bilinen bazı genel graf yapılarının (yıldız, yol, çevre, tam graf) tranformasyon grafları için 2-baskınlık ve ortalama alt 2-baskınlık değerleri hesaplanmıştır. Son olarak elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan farklı baskınlık parametreleri değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important applications of graph theory, which was founded nearly 300 years ago, is that all communication networks can be modeled by graphs. The concept of vulnerability is an important subject which has recently been studied for mathematicians and computer scientists. The vulnerability is a concept that indicates the resistance of a network to disruptions in communication after a breakdown of some processors or communication links. There are many theoretical parameters defined in graph theory to measure the vulnerability of a communication network. The domination number and related parameters are important vulnerability parameters. Recently, the parameters of 2-domination number and average lower 2-domination number have been defined for vulnerability. In this thesis, firstly general graph definitions and theorems are given. Then, the 2-domination numbers and average lower 2-domination numbers are calculated for transformation graphs of general graph structure (star, path, cycle, complete graphs). Finally, the obtained results are compared with the values of different domination parameters in the literature.