Kiremitliktepe tabyalarının (Köşk-Yıldızkent arası) bisiklet yolu koridoru olarak planlanması üzerine bir araştırma
A research on the planning of Kiremitliktepe stores (from Köşk-Yıldızkent) as a bike road corridor
  1. Tez No: 553441
  2. Yazar: ESMA KİŞİOĞLU ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ulaşım, birçok doğal kaynağı tüketmesine rağmen dünden bugüne dünyadaki tüm insanların yaşam döngüsünde kullandığı en önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Bu ihtiyaç yüzyıllar öncesinde daha basit araçlarla karşılanmaktayken zamanla her alanda gelişen teknoloji ile ulaşım araçları da gelişmiştir. Günümüz dünyasına kadar durmadan değişen bu sistemin temel taşını motorlu taşıtlar oluşturmaktadır. Kent içi ulaşımda motorlu taşıtların her geçen gün biraz daha artmasıyla karmaşık yollar, trafikte kaybolan zamanlar, yüksek ekonomik maliyetler ve hızla bozulan ekolojik denge, Dünyayı alarma geçirmiştir. Bunun sonucunda sürdürülebilir ulaşım sistemi olan bisikletli ulaşım ortaya çıkmıştır. Bu çalışma bisiklet ve bisikletli ulaşımın özelliklerini genel veriler halinde göz önünde bulundurarak, peyzaj mimarlığı mesleğinin, yaşadığımız çevrenin işlevsel ve estetik yaşam kalitesinin artırmayı amaçlama ilkeleri doğrultusunda Erzurum ili Palandöken ilçesi Kiremitliktepe Tabya (Köşk-Yıldızkent) güzergâhında planlanabilecek bir bisiklet yolunun kent halkının düşünceleri doğrultusunda uygunluğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında, Erzurum ili Palandöken merkez ilçesinde bulunan Kiremitliktepe (Köşk -Yıldızkent arası) Tabya da planlanabilecek alternatif bisiklet yollarının bisikletli ulaşım için uygunluğu, insanların bu güzergâhtaki bisikletli ulaşıma bakış açısı araştırılmıştır. Belirlenen bazı güzergâhların fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi bilirkişilerce yapılmıştır. 36 soruluk 325 adet anket kent içerisinde yapılmış ve değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlarda kent halkının bisikletli ulaşımı kullanmasa da bu yaklaşımı olumlu yönde desteklediği ve bisiklet yolunun yapılmasını istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although transportation consumes many natural resources, it is one of the most important needs of the life cycle of all people around the world. While this need was met with simpler tools for centuries, the transportation technology developed in every field in time was also developed. Motor vehicles are the cornerstone of this ever-changing system until today's world. With the increasing number of motor vehicles in urban transportation, complex roads, lost times in traffic, high economic costs and rapidly deteriorating ecological balance have alarmed the world. As a result, the transportation system, which is a sustainable transportation system, has emerged. Considering the characteristics of cycling and bicycle transportation in general data, aiming to increase the functional and aesthetic quality of life of the landscape architecture profession and the environment in which we liveThe aim of the study is to determine the suitability of a bicycle path that can be planned on the Palandöken district of Erzurum province Kiremitliktepe (between Köşk and Yildizkent) in line with the thoughts of the city people. Within the scope of this thesis, Kiremitliktepe (between Köşk and Yildizkent) located in the central district of Palandöken, Erzurum. The evaluation of the physical properties of some of the designated routes was made by experts. 325 surveys with 36 questions were made and evaluated in the city. Although the people of the city did not use bicycle transportation, the results were found to be positive and they supported to have a cycling corridor.