Kavunda mikroalg (Chlorella vulgaris ) kullanımının genç bitki aşamasında tuza tolerans üzerindeki etkileri
Improving salt tolerance of melon by using microalgae extracts (Chlorella vulgaris Beijerinck) in young plant stage
  1. Tez No: 553440
  2. Yazar: ÜMMEHAN TÜRKMEN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada mikroalg kullanımının kavunda tuza tolerans özelliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada önceki çalışmalarımızda tuza tepkileri belirlenmiş olan tuza tolerant (CU 196 ve CU 159) ve hassas (CU 40 ve CU 252) kavun genotipleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada uygulamalar; kontrol, tuz (200 mM NaCl), tuz+mikroalg (200 mM NaCl+ mikroalg (2x10-7 Chlorella vulgaris Beijerinck)) olmak üzere 4 tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol bitkileri ise standart besin çözeltisi ile sulanmıştır. Uygulamadan sonra stres etkisinin net olarak görüldüğü dönemde bitkiler hasat edilerek; bitki yaş ve kuru ağırlığı, gövde boyu ve çapı, yaprak sayısı, yaprak alanı ve dal sayısı, yaprak oransal su içeriği, yaprak hücrelerinde membran zararlanması (membran injury index-MIDX), klorofil oranı, yaprak ve kök Na, K, Ca ve Cl iyon içerikleri bakımından uygulamalar arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, tuz stresi büyüme parametreleri bakımından azalmaya neden olurken; membran zararlanma indeksinde ise artış meydana gelmiştir. Mikroalg uygulaması ile büyüme parametreleri tuz stresi uygulamasına oranla %5-66 oranında artış göstermiştir. İyon konsantrasyonları bakımından değerlendirildiğinde ise; mikroalg uygulaması, yine mikrolag uygulanmayan tuz stresi koşullarına oranla K ve Ca alımı %11-53 oranında artış göstermiş; buna karşılık Na ve Cl iyon birikimi %18-50 oranında sınırlandırılmıştır. Çalışma sonucunda incelenen parametreler bakımından mikroalg uygulamasının tuz stresinin olumsuz etkisini önemli düzeyde azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of microalgea was investigated on salt tolerance. Two salt tolerant (CU 196 and CU 159) and salt sensitive melon genotypes (CU 40 and CU 252) were used as material, which these genotypes were determinated in our previous studies. Applications, which were control, salt (200 mM NaCl), salt+microalgae (200 mM NaCl+ mikroalgae (2x10-7 Chlorella vulgaris Beijerinck)) were arranged 4 replications. At the end of the applications, plants were evaluated according to plant fresh and dry weight, steam high and diameter, leaf number and area, leaf relative water content, membrane injury index, chlorophyll ratio, leaf Na, K, Ca, and Cl ion contents. Generally, plant growth parameters decreased depend on salt stress. However, membrane injury index was increased the same condition. With microalgae application, growth parameters shown increase by 5-66% on the other hands MIDX value decreased by 44% compared to without microalgae salinity treatments. In terms of ion concentrations; microalgae application improved K and Ca accumulation by 11-53%, however Na and Cl accumulations were limited 18-50% rations vs without microalgae salinity treatments. The results of the study, using of microalgae was helped to increase of guar to tolerate the adverse effects of salinity.