Denge ve denge öncesi nükleer modellerkullanarak kadmiyum izotoplarının nötronlaoluşturulan reaksiyonlarının tesir kesitlerininincelenmesi
The investigation of cross sections for reactions induced by neutrons of cadmium isotopes using equilibrium and pre-equilibrium models
  1. Tez No: 553466
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nükleer yapının ve reaksiyon mekanizmalarının daha iyi anlaşılması, yeni reaksiyon modellerinin geliştirilmesi ve var olan modellerin doğruluğunun test edilmesi için reaksiyon tesir kesiti verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tesir kesitleri teorik olarak modellerden ya da deneysel ölçümlerden elde edilebilir. Bazı nükleer reaksiyon kanalları ve enerji aralıklarında deneysel veriler var olmadığından ve ayrıca bir deney bazı hatalara sahip olabileceğinden tesir kesitlerinin elde edilmesinde teorik model hesaplamaları oldukça önemlidir. Bu çalışmada, kadmiyum izotopları üzerine nötron parçacıkları tarafından oluşturulan reaksiyonların nükleer tesir kesiti hesaplamaları denge ve denge öncesi modeller kullanılarak yapıldı. Bu hesaplamalarda, denge yayınlanmaları için Weisskopf-Ewing model ve Hauser-Feshbach model kullanılırken, denge öncesi yayınlanmalar için Eksiton model, İki bileşenli eksiton model ve Geometri bağımlı hibrit model kullanıldı. Model hesaplamaları için TALYS 1.8, EMPIRE 3.2 ve ALICE/ASH bilgisayar kodları kullanıldı ve elde edilen tesir kesiti sonuçları deneysel verilerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Reaction cross section data are needed to better understand the nuclear structure and reaction mechanisms, to develop new reaction models and to test the accuracy of existing models. The cross sections can be obtained from theoretical models or experimental measurements. Theoretical model calculations are very important in obtaining cross sections, because experimental data is not available in some nuclear reaction channels and energy ranges, and also an experiment may have some errors. In this study, nuclear cross section calculations of the reactions induced by neutron particles on cadmium isotopes were carried out using equilibrium and pre-equilibrium models. In this calculations, while Weisskopf-Ewing model and Hauser- Feshbach model were used for equilibrium emissions, Exciton model, Two-component exciton model and Geometry dependent hybrid model were used for pre-equilibrium emissions. TALYS 1.8, EMPIRE 3.2 and ALICE/ASH computer codes were used for the model calculations and the obtained cross section results were compared with the experimental data.