Oryantalist tablolarda mimari ögelerin yorumlanması
Interpretation of architectural items in orientalist paintings
- Tez No: 553486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEYFUR ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada oryantalist tablolarda yer alan mimari yapılarda ressamların kullandıkları imge, işaret ve semboller göstergebilim yöntemiyle çözümleme çalışması yapılmıştır. Sanatçıların eserlerinde yer verdiği oryantalist motiflerin anlamları kapalı bir şekilde kullanılmakta ve ressamın alt metinde vermeye çalıştığı anlamlar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Oryantalist tablolarda sanatçının inşa ettiği Doğu imajı ile aslı karşılaştırılıp tablolar vasıtasıyla bu farklar arasında bağlantı kurulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde 'oryantalizm' ve 'oryantalist resim' kavramları detaylı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Göstergebilim ve Görüngübilim terimleri ve temel kavramları ele alınmıştır. Sonuç bölümüne kadar olan kısımda ise oryantalist tablolarda yer alan mimari elemanlar ve resmin ana çerçevesi göstergebilim yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmada 18. ve 19. yy. Batı düşüncesinde Doğu üzerine söylemleri ortaya koyarak oryantalist resimlerdeki Doğu imajına yönelik göstergelerle karşılaştırmak ve oryantalizm ekseninde incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda oryantalist resimlerde Doğu imajına yönelik hangi kodların kullanıldığı ve bu resimlerde kullanılan kodlar ile 18. ve 19. yy. oryantalist ressamların Doğu imajı üzerine yaptığı kodlar arasında ilişki araştırılacaktır. Bu araştırma 18. ve 19. yy. oryantalist tablolar ve oryantalizm düşünce doğrultusunda Doğu'ya gelen seyyahların seyahatnameleri üzerinden gerçekleşmiştir. Bu araştırmanın amacı, Oryantalizmin başlangıcı olan 18. yy.dan itibaren oryantalist resim sanatındaki tabloları dört grupta (harabe, sokak, dikey unsur, cami) göstergebilim çerçevesinde inceleyerek Batı toplumunun ve Doğu toplumunu tanımlama şeklini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the images, signs and symbols used by the painters in the orientalist paintings were tried to be analyzed by semiotics method. The meanings of the Orientalist motifs that are included in the works of the artists are used in an implicit way and the meanings of the artists tries to give in the subtext are tried to be revealed. In Orientalist paintings, the image of the East that the artist constructed is compared with the original image and it is tried to establish a connection between these differences. In the first part of the study, the concepts of 'orientalism' and 'orientalist painting are examined in detail. In the second part of the study, Semiology and Phenomenology terms and their basic concepts are discussed. In the section up to the conclusion section, architectural elements and the main frame of the picture in orientalist paintings were examined by semiotics analysis method. In the study, by examining the discourse on the East in Western thought of the 18th and 19th centuries, that inference is compared with the signs of the image of the East and examined in the axis of Orientalism. For this purpose, which codes were used for the image of the East in the orientalist paintings and the relationship between the codes that were used in these paintings and the codes that orientalist painters of the 18th and 19th centuries created will be investigated. This research was carried out through the orientalist paintings of the 18th and 19th centuries and the travel books of the travelers who commuted to the East toward orientalist thought. The aim of this research is to reveal the ways in which Western society and Eastern society were identified by examining the tables in orientalist painting in four groups (ruin, street, vertical element, mosque) in the framework of semiotics from the 18th century, i.e., the beginning of Orientalism.