Konjestif kalp yetmezliğinde kısa süreli kaptopril tedavisinin klinik ve ekokardiyografik analizi
Clinical and echocardiographic analysis with short-term captopril therapy in congestive heart failure
- Tez No: 5535
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. S. LEYLA ASLAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII-OZET Aralık 1987-Nisan 1988 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sivas il merkezinde bulunan hastanelerde yatarak tedavi gören 20 KKY'li olgu çalışmaya alındı. Olguların klinik değerlendirmeleri ve ekokardiyografik analizleri yapılarak, 10 gün süreyle 75 mg/gün kaptopril ile tedavilerini takiben ekokardiyografik ve klinik işlemler tekrarlandı. Çalışma sonunda olguların çoğunun bulundukları NYHA klasından bir alt veya daha aşağı klaslara geçtikleri izlendi. İki NYHA klas IV olguda tedavi ile değişiklik görülmedi. Olguların tedavi sonrası sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçlarının tedavi öncesine nazaran düştüğü izlendi. Ekokardiyografik çalışmada, LVID, de önemli bir değişme oluşmadı. LVID, PSS, ESS ve EPSS deki azalmalar S ile Vcf, EF, FS deki artışlar anlamlı bulundu. Sonuç olarak KKY'de oral kaptopril tedavisi kardiyak performansda anlamlı ilerlemelere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
CLINICAL AND ECHOCARDIOGRAPHIC ANALYSIS WITH SHORT-TERM CAPTOPRIL THERAPY IN CONGESTIVE HEART FAILURE SUMMARY In this study 20 in-patients who were treated between December 1987-April 1988 ıin Cumhuriyet Univer sity, Medical Faculty Hospital and other hospitals in Sivas, were chosen and included. The clinical evaluations and echocardiographic analysis of the cases were made, and following the treatment with oral captopril 75 mg per-day which losted 10 days, the echocardiographic analysis and clinical evaluations were repeated. In consequence, most of the patients with conges tive heart failure improved and passed into lower NYHA class whereas in two patients with NYHA class IV no change was observed. It was observed that after-treatment, systolic- dlastolic and mean arteriel pressures of the cases decreased in comparision with bef ore-treatment. In echocardiographic examination, no significant change were observed with LVID,,SST. The decrease's with LVID, PSS, ESS and EPSS and the increases with s' Vcf, EF, FS were found to be significantly meaningful. As a result, cardiac performance improved signi ficantly with oral captopril therapy in congestive heart failure.