Kıvırcık koyunlarında damızlık seçiminde anaların birden fazla süt verim kayıtlarından ve diğer verimlerinden yararlanma olanakları
  1. Tez No: 5536
  2. Yazar: MUZAFFER ALGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
A13STRAKT Bu araştırmada; Kıvırcık koyunlarının döl verimi, doğum ağırlığı, sütten keolm ağırlığı, süt verimi ve lak- tasyon süresi gibi özelliklerine bazı çevre faktörleri nin etkileri ve süt verimi yönünden gerçek verim yetenek lerine göre sıralanışı bakımından yıllar arası benzer likler ile damızlık seçiminde hesaplanan gerçek verim ye teneklerinden yararlanma olanakları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, döl verimine, yılın ve doğum daki ağırlığının; doğum ağırlığına laktasyon süresinin, cinsiyetin ve süt veriminin; sütten kesim ağırlığına, süt veriminin, cinsiyetin ve ananın doğumdaki -ağırlığının; süt verimine laktasyon süresinin, doğum ağırlığının ve ananın doğumdaki.ağırlığının; laktasyon süresine yılın doğum tiplerinin etkileri önemli, döl verimi ile doğum.ağırlığına ve süt verimine doğum tipleri, laktasyon sü resine, ananın doğumdaki ağırlığının ve cinsiyetin et kileri, süt verimi yönünden gerçek verim yeteneklerine göre sıralanış bakımından, dönemler arası benzerlek de recesi, 1. ve 2. yıl arasındaki benzerlik hariç önemsiz bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
A1S TRACT The effects of some environmental factors on the reproduction efficiency birth v/eight, weaning weight, milk yield and lactation period of Kıvırcık sheep were investigated in this study. Posibilities of using calcu lated real milk yield ability in selection and the rank correlation between years ranged by real milk yield abi lity were also determined. According to the results of the investigation rep roduction efficiency was significantly affected by years and mother's weight at lambing; Lambs birth weight by lactation period, sex and milk yield; weaning weight by milk yield, sex and mother's weight at lambing; milk yi eld by lactation period, birth weight and mother's veight at lambing; lactation period by years and birth types; however the affects of birth types on reproduction effi ciency, birth weight and milk yield were insignificant. Except the rank correlation between the first and second years, rank correlation of real milk yield abili ties according to the years were insignificant.