AA2024 Matrisli B4C-SiC ve B4C-Y2O3 Parçacık Takviyeli Kompozitlerin Toz Metalurjisi Yöntemiyle Üretimi ve Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi
AA2024 Based B4C-SiC and B4C-Y2O3 Particle Reinforced Metal Matrix Composites Manufacturing By Powder Metallurgy Method and Investigation of Mechanical Behaviours
- Tez No: 553531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, B4C-SiC ve B4C-Y2O3 Parçacık Takviyeli Al matrisli kompozit malzemelerin Toz Metalürjisi(T/M) yöntemi ile üretilmesi amaçlandı. Takviye malzemelerinin kaplamalı ve kaplamasız olarak matrise ilave edildiği ve farklı tane boyutu ve oranlarında kullanıldığı kompozitlerde; matris malzemesi olarak AA2024 tozları seçildi. Tozlar homojen olarak karıştırılıp oda sıcaklığında 525 MPa basınç altında sıkıştırıldı. Elde edilen ham örnekler, farklı sıcaklıklarda 45 dakika bekletilerek sinterleme işlemi gerçekleştirildi. Üretilen kompozit malzemelere; üç nokta eğme ve aşınma testleri uygulandı. Sertlik ve yoğunluk incelemeleri yapıldı. Bu çalışma sonucunda; farklı tane boyutu ve farklı oranlarda matrise ilave edilen takviye malzemelerinin; farklı sıcaklıklarda, Üç nokta eğme dayanımına, Aşınma direncine, sertlik ve yoğunluk değişimine etkileri incelendi. SEM, EDS, Optik Mikroskop ve XRD analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, SiC-B4C and B4C-Y2O3 particle reinforced Al matrix composite materials manufacturing by powder metallurgy (P/M) is to be aimed. Reinforced composite materials are used in different particle size and ratio. AA2024 powder was chosen as the matrix material. Homogeneously mixing powders compressed at room temperature under 525 MPa pressure. Pressed samples was sintered about 45 minutes at different temperatures. Produced composite materials, the three point bending and wear tests were applied and was made hardness test and density analysis. The results of this study; different grain size and the addition of reinforcement materials in the matrix at different ratio; at different temperatures, three-point bending resistance, wear resistance, hardness and density changes, were examined. SEM, EDS, Optical Microscope and XRD analyzes were performed.